Вавринка напомни за шампионското си представяне в Мелбърн и отстрани Медведев

Australian Open, осминафинал
Стан Вавринка – Даниил Медведев 6-2 2-6 4-6 7-6(2) 6-2

Стан Вавринка изигра един от най-добрите си мачове и напомни за шампионското си представяне в Melbourne Park през 2014 г. Швейцарецът елиминира Даниил Медведев след над четири часа и пет сета първокласна битка на Rod Laver Arena. Световният №15 надделя с психиката си над финалиста от US Open 2019 след 6-2 2-6 4-6 7-6(2) 6-2 и за пети път ще играе на четвъртфинал на Australian Open.

Двамата изиграха страхотен мач на много високо ниво, изпълнен със спиращи дъха разигравания и първокачествен тенис. Отново видяхме бекхенда по правата на Стан в най-добрата му светлина, а освен запазената си марка швейцарецът добави къси топки, излизания на мрежата и добра защита. Същото важеше и за руснака, но в ключовите мигове той бе надигран и за шести път в кариерата си от шест мача не успя да спечели в пети сет.

До момента първата ракета на Русия и швейцарецът бяха изиграли два двубоя – и на US Open миналата година, и на Уимбълдън през 2017 Медведев се наложи в четири сета. Днес обаче всичко бе на страната на Вавринка и той продължава срещу Александър Зверев или Андрей Рубльов.

„Просто търся решение във всяка една ситуация“, каза Стан на корта след успеха. „Във втория и третия сет загубих част от самочувствието си. Но знаех, че всичко е въпрос на психика и че мога да обърна“.

„Това беше невероятен мач в невероятна атмосфера. Беше много сложно да играя срещу Даниил – загубих срещу него на US Open, но в четвъртия и петия сет днес успях да вдигна нивото. Вие, като публика, ми помогнахте много за това“.

Вавринка започна мача на много високо ниво и в първия сет вкара 85% първи сервис, печелейки 82% от възможните разигравания в тези случаи. Допусна и много по-малко непредизвикани грешки от руснака, не се изправи пред нито един брейкбол и логичното се случи.

Стан проби за 3-1 и макар по-късно да пропусна два брейкбола в следващото подаване на съперника, затвори сета от посрещане с гейм на нула и 6-2.

След паузата нещата сякаш се обърнаха на 360 градуса – Медведев започна да сервира много по-солидно и взе 13 от 14 възможни разигравания на първи начален удар, при над 70% успеваемост. Допусна само две непредизвикани грешки срещу цели 13 за шампиона от 2014 г.

Така световният №4 пое контрол над мача, проби на два пъти, не се изправи пред брейкбол и върна паритета след 6-2.

daniil medvedev

Третият сет бе изключително равностоен и малките детайли отредиха той да отиде в актива на Медведев. Руснакът поддържаше високото ниво в подаванията си, а от посрещане му беше нужен само един силен гейм – седмият. Тогава реализира важен пробив и впоследствие затвори частта комфортно с 6-4, за да остане на сет от четвъртфинала.

Швейцарецът обаче отново вдигна нивото и напомни за най-добрите си години в Melbourne Park. Форхендът и бекхендът му заработиха на високо равнище и в повечето случаи караше Медведев да се защитава в дълги и напрегнати разигравания.

Стан пропусна брейкбол още в четвъртия гейм, но в последвалия тайбрек поведе с 3-0. Солиден сервис, лимитиране на грешките и чувство на мрежата – всичко това присъстваше в играта на Вавринка, който вкара мача в пети решителен сет след 7-6(2).

Wawrinka

Там швейцарецът се понесе на вълната на вдъхновението и изстреля два бекхенда, които му осигуриха пробив още в първото подаване на световния №4. При 1-2 обаче Медведев поведе с 40-0 и притисна опонента до стената. Вавринка отговори подобаващо – с перфектен бекхенд по правата и солиден начален удар, и поведе с 3-1.

Стан удържа още една офанзива на съперника, а при 4-2 се добра до два „скрити“ мачбола след малко помощ от мрежата. Последваха два аса на финалиста от US Open 2019 и на първо време се измъкна. После обаче швейцарецът се задържа в гейма и размина опонента по диагонала от форхенд, за да застане на сервис за победата.

Не срещна никакви трудности и затвори мача с 6-2, с което за пети път се класира на четвъртфиналите в Мелбърн.