Вавринка се самоунищожи на прага на обрат срещу Гофен в Индиън Уелс

BNP Paribas Open, осминафинал
Стан Вавринка – Давид Гофен 3-6 7-5 6-7(5)

Стан Вавринка направи не един, а няколко невероятни обрата в рамките на зрелищната битка с Давид Гофен, но накрая обезсмисли всичките си усилия с едничък пропуснат удар при опразнен корт и отпадна от BNP Paribas Open след поражение с 3-6 7-5 6-7(5) на осминафинал.

Вавринка до момента не беше губил сет в трите си досегашни сблъсъка с Гофен, но днес беше един от онези дни, в които играта на швейцареца напомняше на руска рулетка. Световният №4 допускаше твърде много грешки, а Гофен успяваше да се възползва от цялата ширина на корта и поставяше съперника под още по голямо напрежение.

Белгиецът рано поведе с брейк за 3-2, който дублира за 5-2. В следващият гейм Давид се върна от 0-40, пропусна сетбол и в крайна сметка загуби подаването си за 3-5, но стигна до трети пореден пробив и приключи сета с 6-3. Вавринка допусна цели 19 непредизвикани грешки в откриващата част, а кошмарът му продължи да придобива още по-чудовищни размери, защото Гофен увели серията си от брейкове на пет и поведе с 4-0 след почивката.

Стан все пак показа признаци на пробуждане с два пробива, които му помогнаха да намали изоставането си до 3-4. Първият сервис отново изостави швейцареца в следващия гейм и с много интелигентно излизане на мрежата Гофен стигна до брейкбол за 5-3, който не пропусна. В този монент противно на всякаква логика, Вавринка намери пътя до пълен обрат и с четири поредни гейма се добра до 7-5 и решителен сет.

Швейцарецът обаче беше всичко друго, но не и стабилно представящ се тенисист в днешния ден, така че едва ли някой се е изненада от факта, че Гофен го проби за 2-0 в третата част. На фона на изминалия сет изглеждаше трудно да повярваме, че белгиецът също няма да се пропука на свой сервис, но световният №18 изпрати силно послания към съперника в седмия гейм. При 4-2 и 30-30, Гофен пласира брутален форхенд уинър на линията, след което реализира геймбола с излизане на мрежата и мощен смач.

Белгиецът за втори път трябваше да сервира за мача при 5-3, а Вавринка увеличи стократно напрежението с два форхенд уинъра за 15-30. Гофен изкара форхенд в аут и резултатът стана 15-40, но Стан пропиля шансовете. Съперникът му обаче реши отново да го върне в мача и се самопроби с още две непредизвикани грешки.

Стан експресно направи 5-5 и с прекрасен минаващ удар от форхенд се добра до две възможности за нов пробив за 6-5, само че Гофен заслужи да направи 40-40 след сърцата игра в защита. Швейцарецът стигна и до трети брейкбол, който изигра далеч по-търпеливо, но бекхендът му по правата не успя да закачи линията и съперникът му поведе с 6-5.

Вавринка безпроблемно все гейма си и сякаш заслужено, тайбрекът трябваше да реши страхотната битка, която двамата тенисисти ни предложиха днес. Стан изригна с изящен бекхенд уинър по диагонала за 3-2 и размяната на полетата дойде при 4-2 в негова полза след лека грешка на белгиеца. Гофен все още не беше готов да се предаде и направи обрат за 5-4, а швейцарецът изравни за 5-5 с звучен смач.

Стан обаче се самоунищожи в следващото разиграване, след като изкара в аут протоколен удар при опразнен корт. Гофен най-после получи мачпойнт и след форхенд в мрежата на Вавринка вдигна победоносно ръце. Белгиецът ще се изправи срещу Марин Чилич на четвъртфинал.