Вавринка сломи Накашима в трисетово шоу в Базел

Swiss Indoors Open, осминафинал

Стан Вавринка – Брендън Накашима 6-4, 5-7, 6-4

Стан Вавринка продължи силното си представяне на турнира в Базел и достигна до четвъртфиналите след триумф над световния №44 Брендън Накашима. Швейцарецът показа, че победата му над Каспър Рууд не е била моментен проблясък и отново се представи на много високо ниво, надделявайки над много по-младия си опонент в три оспорвани сета.

На четвъртфинала Stan The Man ще се изправи срещу Роберто Баутиста Агут, който по-рано днес отстрани Анди Мъри (6-3, 6-2).

Вавринка записа повече асове (9-6) и не направи нито една двойна грешка, като в същото време имаше лек превес по отношение на печелившите удари (32-30) и непредизвиканите грешки (17-20). Трикратният шампион от Големия шлем спечели 75% от точките си на първи сервис (43/57) и беше безупречен при шансовете си за пробив (3/3), докато Накашима оползотвори два от шестте си брейкпойнта (33%).

Още от самото начало стана ясно, че ще наблюдаваме много интригуващ и оспорван сблъсък, като в първите осем гейма никой от опонентите не успя да стигне до шанс за пробив. Няколко много добре разчетени излизания на мрежата обаче донесоха на Вавринка първия брейк в двубоя, който швейцарецът впоследствие затвърди, спечелвайки убедително сервис гейма си за 6-4.

Представителят на домакините бе много близо до победата, като първо спаси три последователни брейкпойнта при 2-3, след което направи много силна серия и отново проби пръв, натрупвайки аванс от 5-3. Изправеният пред поражение Накашима обаче заигра много по-агресивно и започна да поема доста повече рискове при атаките си. Този подход се отплати и американецът изигра най-силния си период в мача, като записа два последователни пробива и спечели сета със 7-5.

Третият сет бе не по-различен от предходните два, като никой от опонентите не позволяваше на другия да се откъсне в резултата. Първият брейкпойнт в сета дойде едва в деветия гейм, след като Вавринка пласира безпощаден бекхенд по диагонала, който не остави шансове на Накашима. Последва дълго разиграване, завършило с топка в аут при атака с бекхенд по диагонала от страна на американеца, която донесе на трикратния „мейджър“ шампион много важен пробив за 5-4.

В последвалия гейм Накашима поведе с 0-15, но това бе последният позитивен момент за него в мача. Вавринка отговори с три отлични сервиса, след което завърши мача с изящен бекхенд уинър, оформяйки крайното 6-4, 5-7, 6-4 след 2 часа и 12 минути игра.