Вавринка триумфира над Медведев в трисетово шоу

Moselle Open, осминафинал

Стан Вавринка – Даниил Медведев 6-4, 6-7(7), 6-3

Стан Вавринка достигна до четвъртфиналите на турнира в Мец след като елиминира първия поставен Даниил Медведев. Швейцарецът изигра най-силния си мач от началото на сезона, като с известна доза шанс можеше да спечели в два сета, но пропусна мачбола в тайбрека на втората част. Въпреки това обаче Stan The Man продължи да играе на много високо ниво и записа първа победа над играч от Топ 10 от почти две години насам, след като през 2020 надделя над Андрей Рубльов на Мастърса в Париж.

Там го очаква световният №100 Микаел Имер, който по-рано днес елиминира Грегоар Барер.

Вавринка записа по-малко асове (2-9), но за сметка на това допусна само една двойна грешка срещу цели 12 на Медведев. Трикратният шампион от Големия шлем спечели 77% от точките си на първи сервис (44/57) и оползотвори четири от 11-те си шанса за пробив (36%), докато Медведев реализира два от своите четири брейкпойнта (50%).

В първите шест гейма и двамата опоненти спечелиха подаванията си, като Вавринка пропусна възможност за пробив при 2-2. Въпреки това обаче швейцарецът продължи да бъде по-агресивен и след няколко много добри атаки по правата успя да стигне до първия брейк в мача, след което увеличи преднината си на 5-3. Медведев опита да отговори на предизвикателството, но Вавринка не изпусна контрола върху сета и се наложи с 6-4 след сервис гейм на нула.

Противно на развитието на играта до този момент, вторият сет започна много по-добре за Медведев, който реализира ранен пробив за 2-0. Вавринка обаче върна брейка и изравни резултата, като впоследствие се стигна до тайбрек. В него Stanimal имаше възможност да приключи двубоя, но пропусна мачбол при 6-5. От своя страна Медведев не успя да се възползва от сетпойнт, но малко след това стигна до нова възможност, при която пласира отличен бекхенд по диагонала за 7-6(7).

Заключителният сет започна вихрено за Вавринка, който непрестанно атакуваше по целия корт и натрупа аванс от 3-0. Изглеждаше, че швейцарецът не е далеч от победата, но Медведев отново намери верния ритъм и изравни резултата. Трикратният „мейджър“ шампион обаче прекъсна серията му и си върна водачеството при 4-3.

Ключовият момент за развитието на сета бе осмият гейм, който беше най-дългият и оспорван в мача. Вавринка навакса пасив от 40-15 и спаси геймбол, след което самият тий пропусна две възможности за пробив. Въпреки това обаче брейкът в крайна сметка стана факт и бившият №3 направи нова крачка към победата.

Медведев можеше да върне интригата, след като спаси мачбол и стигна до възможност за пробив, но Вавринка избегна опасността и впоследствие спечели подаването си, триумфирайки с 6-4, 6-7(7), 6-3 след 2 часа и 24 минути игра.