Висока ефективност от сервис прати Надал на осминафинал

Уимбълдън, трети кръг
Рафаел Надал – Жо-Вилфрид Цонга 6-2 6-3 6-2

Рафаел Надал набира все по-голяма скорост на тазгодишния Уимбълдън и вече е на осминафинал. Двукратният шампион се справи експресно с Жо-Вилфрид Цонга, побеждавайки го с 6-2 6-3 6-2 за 1:48ч. на централния корт.

Поставеният под №3 в схемата испанец впечатлява с нивото си на сервис до момента в турнира, а днес реализира 11 аса и спечели 89% от точките на първи сервис. Тази доминация в собствените подавания не даде никакви шансове на двукратния полуфиналист Цонга, а Матадора продължава напред с мач срещу Жоао Соуса или Даниел Еванс.

Надал започна мача с познатото силно представяне на първи начален удар, с което се характеризира играта му в Лондон през този сезон. Макар Цонга също да демонстрира някои добри минаващи удари, скоро двукратният шампион материализира превъзходството си на корта. Той пласира мощен ретур от бекхенд, за да стигне до брейкбол в четвъртия гейм, а след това французинът изкара топка в аут и изостана с 1-3.

Световният №2 поддържаше умело аванса си и завършваше от основната линия, но показа, че се чувства комфортно и на мрежата. При 5-2 Рафа отново реализира перфектен ретур уинър, а след това поведе с 30-0. Стигна до дюс след завършващ удар от форхенд и получи сетбол след двойна грешка на съперника. Испанецът изстреля неспасяем форхенд по диагонала и поведе в частите с 6-2.

nadal

В първия сет Надал спечели 12 от 13 точки на първи сервис и продължи перфектния си баланс в този компонент в първите три сервис гейма след почивката – 8 от 8. Загуби само едно разиграване на собствен сервис в тези случаи и стигна до брейкбол при 3-2 след няколко неточности на Цонга. Французинът беше принуден да търси линиите и често рискуваше повечето удари, като така не успяваше да намери корта. Записа и двойна грешка, а така изостана с брейк при 2-4.

Двукратният шампион затвърди с гейм на 15 и вдигна публиката на крака, когато Цонга сервираше за оставане във втората част. Испанецът направи страхотен лоб, 72-ият в света го достигна, но Рафа завърши на мрежата. Стигна и до два сетбола, но съперникът му се справи с опасността.

Въпреки всичко поставеният под №3 в схемата взе следващия си гейм на нула и поведе с два на нула сета – 6-3. В тази част Надал спечели 15 от 16 точки на първи начален удар, което направи успеваемостта му до този момент в мача 93%.

Мрежата помогна на Рафа в третия гейм след почивката и той поведе в резултата, а след това Цонга игра на форхенда му и предизвика нов уинър от ракетата на испанеца. Двукратният полуфиналист сгреши и впоследствие световният №2 осъществи нов пробив за 2-1.

В петия гейм Надал продължаваше да натиска съперника с форхенда си, а французинът допусна още няколко грешки, включително и двойна, с което даде преднина на испанеца за 4-1.

Цонга стигна до дюс в следващото подаване на опонента, но не се справи и сервираше за оставане в мача. Испанецът пък реализира бекхенд уинър по правата, след което стигна до два поредни мачбола чрез минаващ удар от форхенд. 72-ият в света отрази първата опасност след аут на Матадора, а после спечели разиграване на втори сервис. Цонга спаси още един мачбол и остана в срещата.

Двукратният шампион обаче имаше своя отговор в собствения си сервис гейм. Тръгна към мрежата и завърши добра комбинация за 30-0, след което пласира перфектни сервиси и продължи към осминафиналите след 6-2 в третата част.