Време за сметки – възможни сценарии в битката за №1

На финалния турнир в Лондон ситуацията много се заплете, а Доминик Тийм има сериозна роля за това. Същевременно битките в „O2 Arena“ непрекъснато накланят везните в противоположни посоки по отношение на това кой ще приключи годината като №1.

Рафаел Надал победи Даниил Медведев с 6-7(3) 6-3 7-6(4), след като  загуби равностоен първи сет, а във втория потегли с ранен брейк и реализира нов такъв, за да върне интригата. В третата част носителя на 19 титли от Големия шлем се върна в мача от пасив 0-4 гейма, а след това спаси и мачбол при 1-5, за да докара геймовете до 5-5, а накрая да се наложи в тайбрек.

„Имах супер голям късмет. Съжалявам за Даниил, загубата е тежка за него. В третия сет той игра много по-добре от мен. Това просто бе един от онези случаи при които печелиш 1 на 1000 такива мачове“, каза Надал след срещата.

В петък Рафаел Надал играе срещу Стефанос Циципас и годни задължителна победа. Даниил Медведев е извън сметките, ако Александър Зверев победи Циципас.

Доминик Тийм надигра Новак Джокович след пълен обрат на Nitto ATP Finals, за да се класира за първи път на полуфиналите в своето четвърто участие.

Този развой ни поставя в много любопитна ситуация в група „Бьорн Борг“. Двама от Голямата тройка ще влязат в директен двубой за класиране на полуфиналите. Роджър Федерер и Новак преодоляха съпротивата на Матео Беретини и ще се изправят един срещу друг, за да определят кой от тях ще продължи към следващия етап. Последният решаващ двубой в групата ще бъде повторение от финала на Уимбълдън.

„Все още съм в турнира. Изправяме се един срещу друг с Роджър. Победителят е на полуфинал, загубилият отпада. Толкова е просто.“

Какви са възможните сценарии по отношение на битката за №1:

• Надал финишира годината на върха, ако стигне финала или Джокович не спечели титлата.
  • Джокович си връща първото място, ако спечели титлата, но не играе на финала срещу Рафаел Надал.