Яник Синер е на полуфинал в София след зрелищна победа над Де Минор

Sofia Open, 1/4-финал

Алекс Де Минор – Яник Синер 7-6(3), 4-6, 1-6

Яник Синер продължи силното си представяне на тазгодишния Sofia Open с победа в три сета над първата ракета на Австралия Алекс Де Минор. Мачът бе повторение на финала на миналогодишния Next Gen турнир, където отново италианецът бе победител. Синет загуби драматично първия сет, но след това намери сили за обрат и стигна до предпоследния кръг на турнира, където ще се изправи срещу Адриан Манарино.

Най-сериозното предимство на Синер в днешния мач бяха реализираните точки за пробив. Италианецът оползвотвори 56% от възможностите си (5 от 9), докато Де Минор регистрира кошмарните за неговите стандарти 14% (1 от 7). Освен това италианецът имаше предимство при спечелените точки както на първи (80%:67%), така и на втори сервис (49%:43%).

Синер спечели първия гейм в мача, но Де Минор обърна резултата, реализирайки първия пробив в срещата. Синер върна жеста и поведе с 3-2, но в шестия гейм пропусна брейкпойнт и австралиецът изравни. До края на сета никой от двамата не успя да осъществи нов пробив и така се стигна до тайбрек. В него Де Минор поведе с 3-1 след ранен пробив, но Синер изравни. Това обаче се оказаха последните точки на италианеца в този сет и Де Минор триумфира със 7-3 след нов пробив.

В началото на втория сет Де Минор на два пъти поведе в резултата, но Синер не му позволи да пробие. Австралиецът отново излезе напред при 3-2, но след това Синер бе този, който пръв стигна до пробив, и направи резултата 5-3 в своя полза. Де Минор се бореше докрай като спечели деветия гейм, а в десетия стигна до две поредни точки за пробив. Те обаче бяха отразени от Синер, който осъществи обрат и спечели сета.

В третия сет интрига на практика нямаше, тъй като Синер бе пълен господар на корта. Италианецът изигра може би най-силния си сет от началото на турнира като поведе с 4-0, преди да позволи на Де Минор да открие актива си. Австралиецът обаче просто отложи неизбежното, тъй като веднага след това Синер реализира нов пробив, който му донесе победата и място сред най-добрите четирима в надпреварата.