Желанието и добрата игра на Зверев не стигнаха срещу класата на Федерер

Internazionali BNP D’Italia, II кръг
Роджър Федерер – Александър Зверев 6-3 7-5

Сериозни опасения имаше за здравословното състояние на Роджър Федерер преди мача му от втория кръг на Мастърса в Рим срещу младия Александър Зверев, но по нищо в играта на Маестрото не си личеше да изпитва някакъв дискомфорт. 17-кратният победител в турнири от Големия шлем показа много добър тенис , особено в първия сет, срещу тийнейджъра, който на старта отстрани Григор Димитров, и записа успех с 6-3 7-5.   Пет гейма отне на Федерер да разчете играта на Зверев преди да нанесе решителен удар. С много агресивна игра в шестия гейм той стигна до 30-40 и първата си точка за пробив, която реализира със страхоте дроп шот на ретур. След 25 минути на корта Федерер имаше първия си сетбол при 30-40 в осмия гейм, но Зверев се задържа в сета с добро сервиране. Все пак всичко приключи при сервис на Маестрото – 6-3.

С дълбок ретур и натиск на форхенда на Зверев Федерер си осигури шанс за пробив при 30-40 още в първия гейм на втория сет, но все пак германецът спечели подаването си. В следващия гейм Саша имаше чудесен шанс да се добере до първата си точка за пробив, но минаващият му удар при 30-30 кацна на сантиметри от линията.

Брейкът все пак не закъсня и в третия гейм Роджър направи важна крачка към спечелването и на втория сет. Последва обаче отпускане от страна на швейцареца, който позволи на младока да осъществи моментален рибрейк, предавайки подаването си от 40-15.

Непредизвиканите грешки от ракетата на Федерер осезаемо се увеличиха в сравнение с първия сет и това позволи на Зверев да се придвижва гейм за гейм в резултата след разменените пробиви. Маестрото натисна отново газта и в деветия гейм стигна до скрит мачбол, но младият му опонент показа характер. Минути по-късно неминуемото се случи. Форхенд уинър по обратния диагонал за 0-40 даде нови три скрити мачбола за Роджър, които бяха пропилени с лека ръка, но от четвъртия опит резултатът стана 6-5.

Мачът завърши с нов убедителен сервис гейм за Роджър, който на осминафиналите ще се изправи срещу Доминик Тийм.

Австриецът се нуждаеше от малко повече от час, за да елиминира Жоао Соуса с 6-3 6-2. Тийм вкара едва половината от първите си начални удари, но спечели 64% от точките си на втори сервис и проби на пет пъти подаването на португалеца от 6 възможности.

Федерер и Тийм са играли само веднъж помежду си. В началото на годината швейцарецът спечели полуфинала в Бризбън срещу младока с 6-1 6-4.