Зверев изигра велик мач и свали Федерер от трона в Хале

Gerry Weber Open, полуфинал
Роджър Федерер – Александър Зверев 6-7(4) 7-5 3-6

Александър Зверев изигра мач, който ясно говори, че много скоро мястото му ще е сред водачите в рангистата и свали Роджър Федерер от трона в Хале след 7-6(4) 5-7 6-3 в бляскаво тенис шоу с огромен залог. Швейцарецът спечели трофея в последните три издания на Gerry Weber Open и има общо 8 титли от турнира, но днес 19-годишният му съперник освен технически, спечели битката и чисто психологически, като отказа да се огъне под напрежението от нуждата да играе всяка точка без право на грешка.

Зверев направи брилянтен първи сет, в който притискаше Федерер, както от първи, така и от втори сервис, като процентите му на спечелени точки бяха съответно 91% и 80%. Швейцарецът също се представяше на ниво от линията за начален удар, но реално нямаше шанс да притисне съперника си, защото ретурът му просто не функционираше на нужното ниво.

В добавка, 19-годишният германец почти не бъркаше с мощните си и прекрасно пласирани бекхенди и завърши сета с едва 6 непредизвикани грешки. За разлика от първия мач между двамата тази година в Рим, когато Федерер спечели с 6-3 7-5, този път у Зверев не се забелязваше дори капчица притеснение. При 5-6 гейма той за втори път трябваше да сервира за оставане в сета и завърши втората точка с брилянтен прехвърлящ лоб, който остави осемкратния шампион в Хале безпомощен край мрежата.

Тийнейджърът заслужи и първия минипробив в логичния тайбрек, когато изненада Федерер с дълбок ретур на линията и поведе с 3-1 точки. Последва една от много малкото грешки на Зверев от бекхенд и резултатът стана 3-3, само че младокът си върна аванса при 5-3, а ас по правата означаваше 6-4 и два сетбола. Още при първия Зверев получи намигване от съдбата, защото ударът му се отклони от филето и кацна в дъното на корта, а Федерер заби форхенда си в мрежата.

Роджър имаше отчаяна нужда от един слаб сервис гейм на съперника след почивката и донякъде го получи при 1-1, когато стигна до равенство, само че младокът пласира безмилостен бекхенд уинър за предимство, а швейцарецът направи непредизвикана грешка в следващото разиграване. При 4-3 за Зверев, младокът стигна до първия брейкбол в мача след поредната непредизвикана грешка на Федерер, само че Роджър заби ас. Шампионът се измъкна с мощен сервис и от още една точка за пробив и се добра до 4-4 след 5-минутен гейм.

Зверев най-после показа признаци на психическо разклащане и изостана с 15-40 на свой начален удар, само че бързо събра мислите си и отрази общо три брейкбола, за да се приближи на гейм от победата при 5-4. Младият германец обаче отново даде три шанса за пробив на Федерер при 5-5 и този път шампионът нямаше как да не се възползва. Федерер изкара форхенд на половин метър в аут при първия и гневно хвърли ракетата си, но моментално си възвърна концентрацията и пласира марков бекхенд по права, последван от къса, за която Зверев пробва да тръгне, само че се подхлъзна заради внезапния старт.

Роджър пък затвори сета с категоричен сервис гейм за 7-5 и битката започваше отново в решаващия сет. Полуфиналът продължаваше да предлага тенис на много високо ниво без място за грешки. Федерер определено се чувстваше по-комфортно при подобни условия и стигна до брейкболи в първите две подавания на Зверев след почивката, само че 19-годишният германец не се пропука.

Нещо повече, младокът принуди Федерер да сбърка в дълга размяна и си осигури два брейкбола при 3-2, а след това шампионът сам подпечата пробива с грешка от бекхенд. Зверев бързо затвърди с гейм на 15 и при 5-2 вече докосваше най-голямата победа в кариерата си. Федерер все пак отговори по шампионски на свой сервис и макар да мина през 30-30, затвори гейма си с няколко магически удара. Зверев обаче извървя последните четири стъпки до славата с нулев сервис гейм и свали Федерер от трона в Хале с безстрашно представяне и първа Топ 10 победа.

На финала Зверев очаква Доминик Тийм или Флориан Майер. А за Федерер знаците преди Уимбълдън не са добри, след като за втора поредна седмица губи от представител на „новата геренария“ (в Щутгарт го победи Тийм).