Зверев сам се вкара в неприятности, но оцеля

US Open, първи кръг
Александър Зверев – Раду Албот 6-1 6-3 3-6 4-6 6-2

Александър Зверев водеше с 2-0 сета срещу Раду Албот в първия си мач на тазгодишния US Open и нищо не предвещаваше изненада. Въпреки това двубоят продължи над три часа, а молдовецът се върна в него, но в крайна сметка загуби с 1-6 3-6 6-3 6-4 2-6.

Световният №6 изпусна контрола над срещата в третия и четвъртия сет, но все пак показа здрави нерви и оцеля. Той записа петата си победа на „мейджъра“ в Ню Йорк от общо девет мача и продължава напред срещу Иво Карлович или Франсис Тиафо.

Зверев започна двубоя, давайки заявка за експресна победа. Той беше изключително ефективен на първи и на втори сервис и не даде брейкбол на съперника в първата част. Проби подаването му на три пъти и си осигури ранен аванс от 6-1.

Световният №6 нямаше намерение да спира и след почивката, като нивото му на игра не спадна. Ефективността му на първи начален удар се подобри до 80%, а от ретур Саша също се представяше на ниво, макар в началото да изостана с 0-1 след ранен пробив.

Немецът върна паритета при 2-2, а след това взе и последвалите два гейма, за да се озове напред с брейк. Впоследствие не допусна изненада и остана само на сет от победата след 6-3.

Албот обаче не се отказа и спечели много оспорвана трета част. В нея Зверев вкара 74% от първите си сервиси и спечели 86% от точките в тези случаи, но във важните моменти молдовецът надделя и това се оказа ключово.

Световният №41 проби за 3-1 и отрази точка за пробив при 4-2. Подобри нивото си на игра и затвори частта с 6-3, за да не позволи на съперника да запише бърза трисетова победа.

Албот проби още първото подаване на Зверев в четвъртия сет, а немецът изглеждаше разстроен. Той пропусна точка за рибрейк в четвъртия гейм, но успя да материализира възможност за 3-3. Въпреки това сдаде подаването си в деветия гейм и 41-ият в света бе близо до това да вкара мача в пета част. Отрази брейкбол и взе сета с 6-4.

В първите четири гейма на решаващата част двамата си размениха по брейк, а Зверев по-късно успя да вземе предимство. Световният №6 проби за 4-2 и отрази брейкбол в следващото си подаване. Албот пък направи двойна грешка при 2-5 и даде три поредни мачбола на опонента. Немецът нямаше как да изпусне контрола и спечели епичния петсетов трилър, за да продължи напред.

Междувременно Джон Иснър започна с успех участието си в Ню Йорк. Американецът надделя над Гийермо Гарсия-Лопес с 6-3 6-4 6-4 и продължава във втората фаза срещу Ян-Ленард Щруф. Германецът отстрани Каспър Рууд с 6-4 6-4 6-2.

Жил Симон игра близо четири часа и половина срещу Бьорн Фратанджело, но го надигра след 5-7 7-5 7-5 7-5 и си осигури мач с Андрей Рубльов, който днес елиминира Стефанос Циципас.

Пабло Андухар-Алба пък се справи с Кайл Едмънд в пет сета – 3-6 7-6(1) 7-5 5-7 6-2, а Седрик-Марсел Щебе надделя над Филип Краинович с 6-3 4-6 6-4 7-6(6).