Зверев спря сензацията Шаповалов и отново е на финал срещу Федерер

Rogers Cup, 1/2-финал
Саша Зверев – Денис Шаповалов 6-4 7-5

Александър Зверев се класира за втори пореден финал в тура след 6-4 7-5 над любимеца на домакинската публика Денис Шаповалов на Мастърса в Монреал. Така германецът отново ще се изправи на финал срещу Роджър Федерер, срещу когото отстъпи в Хале в края на юни. Също така ще се опита да спечели втори турнир от престижната категория ATP 1000 след този в Рим по-рано през годината.

18-годишният канадец пък напуска надпреварата след паметно представяне и победи над величини като Хуан Мартин дел Потро и Рафаел Надал. Срещу Зверев обаче натрупаната умора си каза думата след трисетовите маратони срещу Матадора и Адриан Манарино и тийнейджърът напусна турнира.

Първият сет бе много равностоен, а без нито една възможност за пробив до 4-4, Шаповалов се пропука след слаб сервис гейм за 4-5, след което Зверев приключи частта след 45 минути.

Втората започна с ранна размяна на пробиви в първите два гейма, след което сервиращите печелеха подаванията си с лекота.

В осмия гейм Шаповалов поведе с 0-40 и имаше три скрити сетбола, но Зверев се измъкна след мощни сервиси, при които ретурът на канадеца не издържа.

В последвалия гейм Саша стигна до 0-30, но Шаповалов запази самообладание, а веднага след това подложи на напрежение подаването на Зверев, но без да стигне до брейкбол.

Форхенд уинър профуча край канадеца за 0-30 в 11-ия гейм, а след това две двойни грешка доведоха до решителен пробив в полза на Саша.

След час и 35 минути Зверев достигна до мачбол след добър сервис и ретур в мрежата, но пресили бекхенд в последвалото разиграване. След няколко дюса, Саша сбърка от бекхенд и Шаповалов имаше възможност да връщане на брейка, но на втори сервис прати ретура си в аут. Още два шанса имаше той да остане в мача, но от мачбол №3 германецът сложи точка на спора.

Зверев ще се изправи в четвърти ATP мач срещу Федерер в тура (2-1 за Роджър в преките двубои), а двамата са се срещали един-единствен път на хард – на тазгодишния „Хопман къп“, където германецът се наложи с 2-1 сета, но този мач не влиза в официалната статистика.

Федерер победи младия си съперник на Ролан Гарос през миналия сезон, но след това отстъпи в Хале. Тази година Маестрото взе реванш на турнира на трева след 6-3 6-1 над Саша в битката за трофея. Маестрото е в поредица от 16 поредни победи, а Зверев – с 9 поредни спечелени мача, след като миналата седмица триумфира във Вашингтон.