Зверев заслужи обрат срещу Додиг и ще се изправи срещу Григор

BNP Paribas Open, I кръг
Александър Зверев – Иван Додиг 3-6 7-5 6-3

Александър Зверев ще е първият съперник на Григор Димитров в тазгодишното издание на BNP Paribas Open, след като тийнейджърът заслужи обрат срещу 13 години по-възрастния Иван Додиг с 3-6 7-5 6-3 на старта на турнира.

Германецът е може би най-актуалният млад талант в мъжкия тур и през последния уикенд остана на крачка от впечатляваща победа над Томаш Бердих в купа „Дейвис“, а днес откри мача с пробив и аванс от 2-0 гейма. Додиг обаче успя да превърне срещата в игра на нерви, като често си играеше със съперника с прецизни къси и определено успя да убие първоначалнаца инерция на съперника.

Ветеранът се възползва от два брейкбола, за да запише четири поредни гейма на сметката си и обърна резултата до 4-2. Голямата слабост на Зверев определено беше вторият му сервис, където 18-годишният германец печелеше едва около 30% от точките. Додиг уверено затвърди втория си пробив за 5-2 и завърши сет с гейм на нула и поредна изящна къса за 6-3.

Хърватинът започна втората част с неприятен инцидент, при който се подхлъзна и изпусна ракетата си, но тя отскочи от корта и го удари в лицето, причинявайки му малка рана под дясното око. Зверев обаче първи се поддаде на напрежението и след почивката, когато при 2-2 изостана с 0-30, а смач на противника намери линията и резултатът стана 15-40. Тийнейджърът отрази първия брейкбол с мощен начален удар, но след това трябваше да играе на втори сервис и загуби разиграването след непредизвикана грешка от бекхенд.

Германецът не се предаде и фокусира цялата си агресия в следващото подаване на Додиг и след прекрасно насочен форхенд по диагонала атакува мрежата, за да си осигури два шанса за рибрейк. Зверев набързо пропиля шансовете си с ретур в аут и удар в мрежата, но стигна до още три възможности и при последната наказа пасивността на съперника с бекхенд уинър.

Тийнейджърът си осигури два сетбола при 5-4, само че опитният Додиг не трепна и ги заличи с хубав сервис и уверено излизане на мрежата. Зверев експресно взе подаването си на нула и върна напрежението върху съперника. Германецът стигна до нови три сетбола и при втората възможност рестартира битката със 7-5.

Зверев се измъкна от 0-40 още в първия гейм на решителния сет, след което дойдоха минути на доминация за сервиращите. Младокът се добра до брейкбол при 3-3 и принуди Додиг да сбърка. Зверев сграбчи шанса си и със стабилно представяне на сервис пресече финалната линия с 6-3 след 2 часа и 21 минути и си осигури мач с Григор Димитров.