Адриан Андреев е в трети кръг в Ираклион след драматична победа над аржентинец

ITF M15 (Ираклион), втори кръг

Адриан Андреев – Факундо Диаз Акоста 6-4, 7-6(6)

Адриан Андреев се класира за третия кръг на турнира на ITF в Ираклион след драматична победа над 413-ия в света Факундо Диаз Акоста. Българинът бе на път да загуби по кошмарен начин втория сет след като пропиля преднина от 5-0 в тайбрека, но в най-важния момент 19-годишният софиянец беше безупречен и така заслужи мястото си в следващата фаза.

Там негов опонент ще бъде германецът Тимо Щодер, който понастоящем е на 967-мо място в света.

Спокойствието в играта на Адриан Андреев пролича много ясно и при изпълнението на втори сервис. Там българинът беше безгрешен, записвайки 100% успеваемост (30 от 30). Това доведе до леко предимство за Андреев по отношение на спечелените на втори сервис точки, където той регистрира 47% ефективност (14 от 30), докато статистиката на Акоста показваше 42% (13 от 31).

Мачът започна с гейм за Андреев, но след това аржентинецът стигна до първия пробив в мача и осъществи пълен обрат. Родният тенисист обаче върна жеста и също проби, връщайки си преднината в сета при 3-2. Диаз възстанови равенството, след което двамата си размениха по още един гейм. Андреев нанесе съкрушителния си удар при 4-4, когато достигна до решаващ пробив, който му донесе успеха в сета след оспорвана 53-минутна битка.

Противно на развитието на мача вторият сет започна кошмарно за българина, като Акоста реализира ранен пробив и поведе с 2-0. Андреев обаче се мобилизира до краен предел и отново пое контрола върху мача като осъществи зрелищен обрат, спечелвайки три поредни гейма. Акоста обаче успя да прекъсне серията му като спечели шестия гейм.

Андреев отново поведе при 4-3, но аржентинецът стигна до много важен пробив и излезе напред с 5-4, правейки огромна крачка към спечелването на сета. Българският тенисист обаче показа много здрава психика и отговори на предизвикателството по възможно най-добрия начин като върна пробива и поведе с 6-5. За съжаление Акоста възвърна добрия си ритъм точно навреме и спечели дванадесетия гейм, двоеждайки мача до тайбрек.

Той започна вихрено за Андреев, като българинът беше пълен господар на корта и поведе убедително с 5-0. Мачът изглеждаше решен, но в играта на софиянеца настъпи внезапен спад, от която Акоста се възползва по най-добрия начин и изравни резултата, реализирайки пет безответни точки.

Българинът успя да прекъсне серията на опонента си и стигна до мачпойнт, който обаче бе отразен от неговия противник. Веднага след това Андреев стигна до нова точка за спечелването на мача, като този път не допусна грешка и триумфира след два часа и половина на корта.