Адриан Андреев с нова победа и финал в Анталия

M15 Antalya, полуфинал

Адриан Андреев – Алекс Марти Пужолрас 7-5, 6-2

След седмата си победа в рамките на 13 дни в Анталия Адриан Андреев достигна до финал на ITF турнира с награден фонд 15 хиляди долара в турския курорт.

В мач от полуфиналите 19-годишният българин победи испанския квалификант Алекс Марти Пужолрас (№913) след 7-5, 6-2 за 99 минути на корта в мач, който бе прекъснат за няколко часа заради дъжд.

Както през цялата седмица, така и в този мач Андреев игра стабилно и допусна само един пробив в сервис геймовете си като в същото време бе много ефективен, реализирайки четири от петте си възможности в мача.

Първият пробив дойде при 5-4 и му позволи да сервира за спечелване на сета. Марти стигна до рибрейк, но това бе последният добър момент в срещата за него. Андреев проби отново и този път на свой сервис сложи край на сета.

Във втората част предимството на българина бе още по-осезаемо и след два пробива за 2-1 и 5-2 той си гарантира място във финалния мач.

Така Андреев продължава с чудесното си представяне от началото на годината. То започна с преодоляване на квалификациите и победа в основната схема на АТР 250 турнира в Анталия. Впоследствие тийнейджърът взе решение да остане в Турция за участие и на надпреварата от по-ниската категория, където вече има четири победи. Във финала той ще срещне №558 в света Александър Шевченко (Русия) в търсене на своя втори трофей в професионалния тенис.

Първият дойде в края на 2020-а на турнир в Ираклион. Всъщност Андреев се намира в прекрасна серия от участието си на Sofia Open през ноември, когато загуби от Джон Милман в първи кръг.

След това в трите си турнира до края на сезона той записа финал и титла в Ираклион, както и полуфинал в Мадрид на друг ITF турнир. Така в последните си 22 мача Андреев има 19 победи.

Всичко това ще доведе и до голям прогрес в световната ранглиста. В понеделник в актива му ще се прибавят 37-те точки от трите победи на АТР надпреварата в Анталия, които гарантират скок с около 120 позиции. С финала през тази седмица той спечели още 6 точки, а при титла ще бъдат 10. Това ще го доближи максимално до влизане в топ 400 в световната ранглиста.