Андреев на полуфинал след нова победа над тенисист от топ 100

Open d’Orleans, четвъртфинал
Адриан Андреев – Норберт Гомбос 2-6, 6-2, 6-2

Най-добрият период в досегашната професионална кариера на Адриан Андреев продължава. Българинът записа втора поредна победа над тенисист от топ 100 на Чалънджъра от категория 125 в Орлеан. След успеха над Корентен Муте днес Адриан постигна обрат срещу световния №98 Норберт Гомбос (2-6, 6-2, 6-2) и така достигна до полуфинала на много силния турнир във Франция.

Ден след драматичния двубой срещу Муте, който почти завърши с физическа саморазправа, Андреев се пребори с класния съперник и с умората, която изпитва след три поредни седмици с много мачове в тях.

Въпросните три седмици обаче са на път да го изведат в напълно нова орбита по отношение на позицията му в ранглистата и на турнирите, на които ще може да участва оттук насетне.

Преди турнира в Рен той беше №331 в света. Четвъртфинал и два полуфинала по-късно Андреев си осигурява пробив до първите 215 в понеделник. Позицията му в квалификациите за Australian Open е сигурна, а само още една победа го дели и от дебют в топ 200.

Това ще бъде трети полуфинал в кариерата му на ниво Чалънджър, а съперник на пътя към дебютен финал е Кентан Али (№84), победил Еван Фурнес в три сета – 6-3, 3-6, 6-2.

В интервюто си след успеха над Муте Адриан говори за огромна умора, която изпитва на фона на многото мачове в последните седмици. Тя като че ли бе видима и в началото на срещата с Гомбос. Словакът спечели първите три гейма в мача, а сетът приключи с втори негов пробив.

Той обаче се оказа и последен за световния №98 в целия мач. Андреев отново показа характер и непримирим дух. Пробив на 0 за 2-1 във втората част даде аванса, който бе запазен и при 15-40 в шестия гейм. Веднага след това Гомбос направи непредизвикани грешки и подпомогна втория пробив за съперника си.

В решителния сет много от геймовете бяха равностойни, но Андреев спечели почти всички от тях. Отразеният брейкбол за 2-2 даде начало на серия от пет поредни гейма, благодарение на които софиянецът се класира за своя трети полуфинал на ниво Чалънджър.

Той може да се похвали и с четири победи от шест мача с тенисисти от топ 100 през 2022-а. Нова такава в събота ще му донесе първи финал на това ниво и дебют в топ 200.