Алекс Лазаров победи бивш №72 в Оейраш

Oeiras Open 2, първи кръг на квалификации
Александър Лазаров – Адам Павлашек 6-3, 6-1

Александър Лазаров започна успешно участието си на Чалънджър турнира в Оейраш. В мач от първия кръг на квалификациите българинът се справи с лекота срещу Адам Павлашек (№536) – 6-3, 6-1 за час на клей кортовете в града, който е предградие на Лисабон.

27-годишният чех е бивш №72 в света и дори има един АТР четвъртфинал на червено от 2016-а, но в мача с Лазаров нямаше особени шансове.

Българинът реализира общо 5 пробива от 7 възможности, докато в същото време допусна само веднъж съперникът му да спечели негов сервис гейм.

Ефективността на Павлашек на начален удар бе под 50% дори на първи сервис, което бе гаранция за проблеми. В същото време Лазаров използваше отлично първия си сервис, което му позволяваше да доминира.

В първия сет серия от три поредни пробива доведе до 5-3 за Алекс, който впоследствие реализира третия си сетбол за 6-3.

Във втората част Павлашек спечели единствен гейм за 1-2, а след четири поредни гейма след това Лазаров си гарантира успеха.

Той му носи 2 точки за световната ранглиста. В мач от втория кръг на пресявките българинът ще срещне британецът Ян Чойнски (№530), който победи със 7-6(4), 6-1 Алекси Мусиалек.

Директно в основната схема на турнира започва Димитър Кузманов. Втората ракета на България е №8 и ще стартира в първи кръг срещу квалификант.

По-рано през деня победа в Оейраш постигна и Изабелла Шиникова. Тя записа успех на старта на квалификациите на ITF турнира с награден фонд 80 хиляди долара – 3-6, 6-0, 11-9 над французойката Марко Йеролимос. В спор за място в основната схема я очаква мач с италианката Стефания Рубини (№403), която победи Вера Лапко след 7-6(3), 6-4.