Александър Лазаров удължи победната си серия в Шимкент

Shymkent 1, осминафинал

Александър Лазаров – Александър Шевченко 3-6, 6-4, 7-6(3)

Александър Лазаров продължи силното си представяне на Чалънджър турнира в Шимкент, класирайки се за четвъртфиналите след трисетов успех над третия поставен Александър Шевченко (№238). Българинът загуби първия сет, а впоследствие изоставаше с пробив в края на заключителната част, но показа завидно хладнокръвие и напълно заслужено стигна до нова победа в Казахстан.

Следващият му опонент ще бъде Улисес Бланч (№338) или петият в схемата Николас Варона (№276).

Лазаров на три пъти излезе напред в резултата в откриващия сет, като в петия гейм спаси три последователни брейкпойнта. Шевченко обаче не позволи на българина да натрупа преднина и неизменно успяваше да възстанови равенството. Статуквото бе на път да се запази, но при 3-3 Лазаров пропусна няколко геймбола и неговият опонент реализира първия пробив в мача.

Руснакът успя да увеличи аванса си, след като в осмия гейм отново навакса пасив от 15-30, след което записа нов брейк и спечели първия сет с 6-3.

В първите четири гейма от втория сет никой от двамата не стигна до брейкпойнт, но впоследствие това се промени драстично. Лазаров и Шевченко реализираха общо пет последователни пробива, след които резултатът стана 5-4 в полза на българина. Четвъртата ни ракета обаче не позволи на опонента си да изравни за пореден път и завърши сета със сервис гейм на нула, надделявайки с 6-4.

В заключителната част Лазаров се озова в много трудна ситуация, след като опонентът му направи сериозна крачка към победата, пробивайки за 5-3. Българинът обаче реагира отлично и успя да възстанови равенството, като в крайна сметка се стигна до тайбрек. Той започна по-добре за четвъртата ни ракета, който реализира два мини-брейка за 4-2. Шевченко намали изоставането си, но това бе последният позитивен момент за него в мача. Лазаров не загуби повече точки до края и по този начин триумфира с 3-6, 6-4, 7-6(3).