Лазаров показа проблясъци, но не успя да се противопостави на Краинович

Sofia Open, първи кръг

Александър Лазаров – Филип Краинович 0-6, 3-6

Александър Лазаров бе елиминиран в първи кръг на Sofia Open след поражение от намиращия се на 37-мо място в световната ранглиста Филип Краинович. Българинът бе напълно надигран в първия сет, но във втория затрудни доста повече петия в схемата. Въпреки това обаче, класата на третата ракета на Сърбия си пролича и той прекъсна серията си от четири поредни загуби.

В следващата фаза Краинович ще се изправи срещу своя сънародник Ласло Джере.

Лазаров и Краинович бяха напълно равностойни по отношение на реализираните асове (4-4) и спечелените на сервис точки (29-29), но сърбинът бе много по-резултатен на ретур (34-10). Краинович реализира пет от 13-те си точки за пробив (38%), докато Лазаров не успя да оползотвори единстения брейкпойнт, до който достигна.

Първи сет:

Лазаров спечели жребия и избра да сервира пръв. Началният удар на българина обаче не затрудни неговият опонент и Краинович стигна до два поредни брейкпойнта. Лазаров спаси първия с добро излизане на мрежата, но след това допусна непредизвикана грешка и така Краинович записа ранен пробив.

Сръбският тенисист допусна двойна грешка във втория гейм, но въпреки това спечели убедително първото си подаване и удвои преднината си в сета.

В третия гейм Лазаров подобри значително сервиса си и това му помогна да осъществи обрат от 0-30 до 40-30. Краинович успя да си върне водачеството и да стигне до точка за пробив, но пропусна възможността като изпрати следващата си атака в аут. Петият в схемата обаче продължи да играе по атакуващо и стигна до нова възможност за втори пореден брейк, който стана факт след непредизвикана грешка на Лазаров.

Четвъртата ни ракета опита да играе по-офанзивно, но Краинович бе подготвен за това. При 30-15 Лазаров пласира чудесен бекхенд уинър с една ръка, но неговият опонент отговори първо с ас, а след това и с много добро воле при мрежата, което не остави шансове на българина и поведе с 4-0.

Сърбинът продължи да владее инициативата и в петия гейм стигна до две поредни точки за пробив. Те обаче бяха отразени след ас на Лазаров и непредизвикана грешка на Краинович. Впоследствие българският тенисист сапси още един брейкпойнт, но в крайна сметка 37-мият в света постигна целта си и отново проби, доближавайки се само на гейм от спечелването на сета.

Сервисът на Краинович продължи да носи сериозни проблеми на Лазаров и третата ракета на Сърбия отново спечели убедително сервис гейма си, като по този начин се наложи с 6-0 в първия сет.

Втори сет:

Краинович стигна до брейкпойнт в откриващия гейм на втората част, който обаче Лазаров спаси с много добър бекхенд уинър. Българинът успя да обърне развоя на гейма и откри актива си в двубоя след като опонентът му изпрати ретура си в аут в последното разиграване.

Краинович обаче продължи да бъде безупречен при подаванията си и бързо възстанови равенството.

Лазаров отговори подобаващо, като изигра най-силните си минути от началото на мача. Българинът започна да се движи доста по-добре по корта и приключи гейма с два поредни аса, връщайки си водачеството при 2-1.

Четвъртата ни ракета продължи да поставя Краинович под напрежение и стигна до първия си брейкпойнт в мача, който обаче сърбинът спаси с много добро воле при мрежата. Впоследствие Лазаров допусна непредизвикана грешка, а при следващото разиграване сервисът на Краинович се оказа неспасяем и той отново възстанови равенството в сета.

Това обаче не обезвери българина, който продължи да се представя много добре на свой сервис и отново излезе напред в резултата след гейм на 15.

Краинович поведе с 40-0 и изглеждаше, че ще спечели лесно шестия гейм, но Лазаров редуцира пасива со ди 40-30. След това обаче четвъртата ни ракета изпрати атаката си в аут и паритетът отново бе възстановен при 3-3.

Седмият гейм бе най-оспорваният от началото на мача. Лазаров бе само на точка от това да си върне водачеството, но допусна грешка в атака. Краинович стигна до точка за пробив, която не успя да оползотвори, но малко след това пред него се откри нов брейкпойнт, от който сърбинът се възползва и осъществи пълен обрат за 4-3.

Краинович започна да рискува доста повече при сервиса си и тази тактика се отплати. Световният номер 37 затвърди брейка с гейм на нула и направи сериозна крачка към спечелването на мача.

Сърбинът запзи добрия си ритъм и записа втори пореден гейм на нула, с който оформи крайното 6-0, 6-3 в своя полза след 66 минути на корта в „Арена Армеец“.