Лазаров разгроми Хенинг и увеличи аванса на България

Купа Дейвис, Световна група II

Александър Лаззаров – Филип Хенинг 6-0, 6-1

Александър Лазаров увеличи преднината на България пред РЮА в сблъсъка от Световна група II на Купа Дейвис. Втората ракета в тима на „лъвовете“ изигра поредния си силен мач през последните седмици, надделявайки убедително над лидера на гостите Филип Хенинг (№1310). Така първият ден от двубоя премина чудесно за българския тим, който води с 2-0 преди утрешните мачове.

Още от началото на двубоя Лазаров видимо се движеше много по-добре по корта, като в същото време атакуваше непрестанно, редувайки форхенд от основната линия с прецизни къси топки. Хенинг успя да окаже по-сериозна съпротива единствено в шестия гейм, когато спаси сетпойнт и имаше няколко възможности да открие актива си в мача, но усилията на южноафриканеца се оказаха недостатъчни и Лазаров спечели първия сет с 6-0 само за 20 минути.

След почивката българинът продължи да доминира. Началният му удар затрудняваше сериозно Хенинг, като в същото време инициираните от Лазаров дълги разигравания нерядко завършваха с грешки на световния №1310. Това позволи на световния №332 да увеличи серията си от поредни спечелени геймове на девет, натрупвайки комфортен аванс от 3-0.

До края на мача съотношението на силите не се промени. Лазаров продължи да играе много офанзивно и все по-често атакуваше успешно по правата, като в същото време на няколко пъти изненада своя опонент с отлични излизания на мрежата. След 40 минути игра българинът се оказа асмо на гейм от победата, преди Хенинг най-после да успее да прекъсне серията му и да намали резултата на 5-1.

Нова непредизвикана грешка на Хенинг донесе мачбол за Лазаров, който обаче бе пропуснат след неуспешна атака по правата. Българинът обаче стигна до нова възможност за спечелването на двубоя след чудесно воле на мрежата, която бе реализирана след поредна топка в аут на Хенинг и така Лазаров триумфира с 6-0, 6-1 след едва 51 минути на корта.

„Най-важното преди този мач беше да свикна с корта, защото го оправяха преди турнира. Беше много важно всички да влезем в добър ритъм. Атмосферните условия и забавянето на мачовете не ми се отрази негативно. Напротив – според мен така се получи по-добре, тъй като дойдоха повече хора. Надявам се утре публиката да е още по-многобройна, тъй като е събота, а ние да продължим да ги радваме с добри игри“ – каза Лазаров в интервюто след мача.