Нова чиста победа и първи Чалънджър четвъртфинал за Лазаров

Bahrain Ministry of Interior Tennis Challenger, осминафинал

Александър Лазаров – Нерман Фатик 6-3, 7-6(3)

Александър Лазаров изигра нов силен мач на Чалънджър турнира в Манама и достигна до четвъртфиналите след двусетов успех на намиращия се на 310-о място в ранглистата Немран Фатик. Българинът изоставаше в резултата и в двата сета, но успя да обърне развоя на събитията и за пръв път в кариерата си намери място във финалната осмица на ниво Чалънджър.

С днешния успех Лазаров ще се изкачи до №412 в ранглистата, а евентуално достигане до полуфинал ще му донесе място в Топ 400.

Опонент на българина в следващата фаза ще бъде Матео Виола (№306) или седмият в схемата Джей Кларк (№231).

Лазаров спечели 68% от точките си на първи начален удар срещу 56% за Фатик и бе по-резултатен както на сервис (41-34), така и на ретур (30-28). Четвъртата ни ракета реализира четири от шестте си точки за пробив (67%), докато неговият опонент оползотвори само три от своите осем брейкпойнта (38%).

Фатик реализира ранен брейк за 2-0, след което задържа преднината от два гейма при 3-1. Впоследствие обаче Лазаров подобри значително представянето си и до края на сета контролираше напълно играта. Българинът не даде повече геймове на опонента си в първата част, като реализира два последователни пробива и направи серия от пет поредни спечелени гейма, надделявайки с 6-3 в първата част.

Двамата си размениха по един пробив в началото на втората част, а в следващите шест гейма никой от тях не стигна до нов брейкпойнт и така резултатът стана 4-4. Лазаров отново успя да пробие и се доближи на гейм от победата, но Фатик веднага върна брейка, след което осъществи обрат за 6-5. Босненецът стигна до сетбол, но Лазаров успя да избегне опасността и да доведе сета до тайбрек.

В него Фатик записа мини брейк за 2-0, но Лазаров отговори със серия от четири безответни точки. Босненецът прекъсна серията на четвъртата ни ракета, но радостта му не трая дълго. Лазаров запази самообладание и бързо си върна инициативата, като не даде повече точки на опонента си и триумфира с 6-3, 7-6(3) след точно 100 минути на корта.