Александър Донски показа проблясъци, но загуби от Карацев на Sofia Open

Sofia Open, квалификации

Александър Донски – Аслан Карацев 2-6, 3-6

Световният №590 Александър Донски претърпя поражение от 113-ия в света Аслан Карацев в квалификациите на тазгодишното издание на Sofia Open. Руснакът контролираше напълно събитията в първия сет, но във втората част Донски имаше съвсем реална възможност за пробив, който щеше да направи развоя на срещата много различен. Въпреки резултата Донски може да извлече позитиви от днешния мач, а публиката в „Арена Армеец“ оцени подобаващо показаното от българина.

Първи сет:

0-1 – Откриващият гейм в мача бе много оспорван, като Донски осъществи обрат от 0-30, но не успя да реализира геймбола си. В последствие българинътъ спаси две точки за спечелването на гейма от страна на опонента си и на свой ред също пропусна още една възможност, като в крайна сметка Карацев бе този, който успя да вземе преднина в сета след продължилия 7 минути гейм.

0-2 – Пробив, Карацев – Руснакът се възползва от психологическото си предимство и заигра много уверено, като спечели втория гейм на нула и така стигна до първия пробив в мача.

1-2 – Донски се отърси от разочароващото начало на срещата и заигра значително по-смело, като успя да намали пасива си след много силен трети гейм.

1-3 – Радостта на българина не трая дълго ,тъй като Карацев успя да обърне резултата в четвъртия гейм след като на два пъти изоставаше и отново възстанови аванса си от два гейма.

2-3 – В шетия гейм Донски допусна обрат от 15-0, но този път успя да запази самообладание и да си върне контрола върху гейма, като по този начин не позволи на опонента си да се откъсне още повече в резултата и запази интригата в сета.

2-4 – Карацев отново не позволи на Донски да върне пробива, изигравайки много силен шести гейм, в който даде само една точка на родния тенисист.

2-5 – Пробив, Карацев – В седмия гейм Донски показа много силна психика, отразявяйки три поредни точки за пробив. Сервисът на българина стана значително по-ефективен и това му помогна на свой ред също да достигне до няколко възможности за спечелването на гейма, които обаче не бяха оползотворени. За съжаление пробвът на руснака стана факт след двойна и непредизвикана грешка на Донски и по този начин Карацев натрупа доста комфортна преднина, която ще му позволи да сервира за спечелването на сета.

2-6 – Сет, Карацев – Донски на два пъти поведе в осмия гейм, но сервисът на Карацев отново създаваше сериозни затруднения на българина. Това помогна на руснака да осъществи обрат от 15-30 и да приключи сета в своя полза още с първия си сетпойнт.

Втори сет:

1-0 – Донски започна по чудесен начин втората част, като вдигна значително процента си на вкаран първи сервис и успя да изненада много неприятно Карацев. Българинът пропусна първият от трите геймбола, които се откриха пред него, но след това завърши гейма със зрелищен минаващ удар.

1-1 – Донски поведе във втория гейм, но след това родният тенисист допусна няколко неточности, които позволиха на Карацев на обърне резултата и да стигне до два поредни геймбола. Руснакът пропусна първия след двойна грешка, но след това не остави шансове на Донски след страхотна атака от форхенд.

2-1 – Донски изигра много силен трети гейм и поведе с 40-0. Първите две точки за спечелването на гейма бяха пропуснати след непредизвикана и двойна грешка на българина, но след това неговият сервис отново проработи и Карацев допусна грешка от ретур, която позволи на Донски отново да поведе в сета.

2-2 – В четвъртия гейм ретурът на Донски започна да работи много по-добре и това затрудни сериозно Карацев. Българинът достигна до две точки за пробив, но за съжаление не успя да реализира нито една от тях. Усетил колебанието на родния тенисист, Карацев започна да рискува повече на сервис и тактиката му се отплати, като равенството в сета отново бе възстановено.

3-2 – Донски отново бе много уверен при подаването си и продължи позитивната тенденция да печели своите сервис геймове. Българинът даде само една точка на своя опонент и завърши гейма с безупречна атака „сервис-мрежа“.

3-3 – Рисковите сервиси на Карацев продължиха да му носят успех и той достигна до две поредни точки за спечелването на гейма. Донски спаси първата с чудесно стоп воле на мрежата, но при втория си опит Карацев не допусна грешки и успя за трети път да изравни резултата в сета.

3-4 – Пробив, Карацев – Руснакът изигра един от най-силните си геймове в мача, докато броят грешки от страна на Донски се повишо значително. Карацев успя да направи много важна крачка към спечелването на мача след като две поредни грешки от форхенд на Донски му позволиха да поведе в геймовете за пръв път от началото на сета.

3-5 – Осъщественият пробив даде огромна доза самочувствие на Карацев и това си пролича по играта на руснака, като атаките му ставаха все по-смели и агресивни. В един момент тази тактика бе на път да се обърне срещу него, като руснакът допусна двойна и непредизвикана грешка за 30-30, но сервисът отново бе това, което помогна на световния №113 да се измъкне от трудната ситуация и да затвърди пробива.

3-6 – Гейм, сет и мач, Карацев – В оказалият се последен в мача девети гейм Карацев запази добри си ритъм и продължи да диктува темпото. Донски се бореше до последно, като на два пъти успя да изравни резултата за 30-30, но след това Карацев беше безупречен и стигна до победата след 75 минути игра.