Александър Донски допусна обрат на старта в Ираклион

ITF W25 Ираклион, първи кръг

Александър Донски – Теренс Атман 7-5, 2-6, 2-6

Александър Донски отпадна в първи кръг на М25 турнира в Ираклион след загуба от световният №350 Теренс Атман. Българинът започна добре мача и спечели първия сет, но впоследствие в играта му настъпи сериозен спад и в крайна сметка отстъпи пред четвъртия поставен.

Донски направи по-малко двойни грешки (3-7), но за сметка на това Атман имаше минимален превес по отношение на асовете (8-7) и бе по-резултатен на сервис (55-49). Българският тенисист спечели 72% от точките си на първи сервис (31/43) и реализира и двете си възможности за пробив (100%), но това се оказа недостатъчно, тъй като неговият опонент оползотвори пет от своите девет брейкпойнта (56%).

Началото бе отлично за Донски, който стигна до ранен пробив и натрупа аванс от 4-1. Впоследствие обаче Атман подобри значително представянето си и възстанови равенството, след което двамата си размениха по още един гейм за 5-5. Донски продължи да поставя опонента си под напрежение и си върна водачеството, а дългия и оспорван дванадесети гейм, продължил почти 10 минути, българинът спаси геймбол и осъществи решаващ брейк за 7-5.

Вторият сет започна с гейм за Донски, но впоследствие Атман установи пълен контрол върху играта и направи много силна серия, като поведе с 5-1 и на практика реши сета. Българинъ опита да промени развоя на мача, но авансът на четвъртия поставен бе твърде сериозен и той изравни сетовете след 6-2.

Заключителният сет се разви по напълно аналогичен сценарий – Донски спечели подаването си в началото, но следващите пет гейма бяха в актива на Атман. Французинът продължи да владее инициативата и нес лед дълго приключи мача при 5-7, 6-2, 6-2 в своя полза.