Донски бе елиминиран в квалификациите в Прага

IBG Prague Open, първи квалификационен кръг

Александър Донски – Факундо Диас Акоста 6-4, 2-6, 5-7

Александър Донски претърпя поражение от 403-ия в ранглистата Факундо Диаз Акоста в първи кръг от квалификациите за Чалънджър турнира в Прага. Българинът започна много добре мача и спечели първия сет, но впоследствие позволи на опонента си да му отнеме контрола върху играта и бе принуден да се примири с поражението.

Двубоят започна с гейм на нула за Донски, но след това Акоста реализира първия пробив в мача и осъществи пълен обрат за 2-1. Българинът обаче върна брейка и си върна водачеството при 3-2, преди опонентът му да прекъсне серията му, спечелвайки шестия гейм. Паритетът се запази при 4-4, след което Донски отново поведе, правейки обрат от 0-30. Този път аржентинецът не успя да отговори и световният №624 спечели откриващия сет с 6-4.

Донски спечели маратонския първи гейм във втората част, след като спаси брейкпойнт, но Акоста не му позволи да реализира ранен пробив и възстанови равенството. Българинът отново пвоеде при 2-1, но това се оказа последният позитивен момент за него в сета. В играта на участващия с „уайлд кард“ Донски настъпи драстичен спад, от който неговият опонент се възползва максимално. Акоста реализира два поредни пробива и спечели следващите пет гейма, като по този начин надделя с 6-2 и изравни резултата в мача.

Аржентинецът продължи да доминира и поведе с 2-0 в заключителния сет, след което съхрани преднината от два гейма при 3-1. Донски обаче прекъсне устрема на опонента си с гейм на нула, след което върна пробива и осъществи обрат за 4-3. Българинът задържа преднината си до 5-4, но в десетия гейм пропусна мачбол и Акоста отново изравни, след което проби за 6-5. Донски не бе далеч от това да върне брейка, но допусна обрат от 30-15 и аржентинският тенисист спечели подаването си, триумфирайки с 4-6, 6-2, 7-5 след 2 часа и 18 минути на корта.