Донски надделя над Радулов в трисетова битка в Созопол

ITF M15 Созопол, първи кръг

Александър Донски – Илиян Радулов 4-6, 7-6(11), 6-4

Александър Донски се класира за осминафиналите на турнира на ITF в Сосопол след драматична победа над Илиян Радулов. Тийнейджърът, който миналата седмица записа дебютен успех в професионалния тенис, не бе далеч от нова престижна победа, след като спечели първия сет и поведе с пробив във втория и третия. Опитът и по-добрата физическа кондиция на Донски обаче му помогнаха да намери изход от трудната ситуация и седмият поставен не допусна сензация.

Негов опонент в следващата фаза ще бъде победителят от мача между 15-годишния Александър Василев и Драгош Попеанга (№1866).

Донски записа девет аса срещу два на Радулов, като в същото време спечели 84% от точките си на първи сервис (47/56). И двамата реализираха по три пробива, като Донски го направи от четири опита (75%), докато пред Радулова се откриха шест брейкпойнта (50%).

След напълно равностойното начало Радулов успя да пробие пръв, след което затвърди брейка с гейм на нула за 5-3. Донски намали изоставането си, но тийнейджърът не позволи водачеството му да бъде застрашено и не загуби точка и при следващото си подаване, надделявайки с 6-4 в първата част.

Радулов не бе никак далеч от победата, след като във втория сет отново проби сервиса на седмия поставен и поведе с 4-2. Този път обаче Донски реагира много по-добре и не само върна брейк, но и стигна до обрат, преди опонентът му да възстанови равенството при 5-5.

До нов пробив не се стигна и това наложи изиграването на тайбрек. Той бе много драматичен и интригуващ, като и двамата опоненти имаха по няколко възможности да приключат сета в своя полза, но в крайна сметка Донски успя да се наложи със 7-6(11).

Това не обезвери Радулов и той продължи да поставя Донски под сериозно напрежение, реализирайки ранен пробив за 2-0 в заключителната част. Световният №657 обаче успя да изравни резултата, а впоследствие запиа нов брейк и натрупа аванс от 5-3. Радулов демонстрира завидна борбеност, но това не бе достатъчно и Донски приключи мача със сервис гейм на нула за крайното 4-6, 7-6(11), 6-4 след 2 часа и 15 минути на корта.

В другм мач от днешната програма, очакван с голям интерес, Габриел Донев победи Пьотр Нестеров с 6-3, 7-6(3).