Донски не даде сет на водача в схемата в Монастир

ITF M15 Монастир, първи кръг

Алкесандър Донски – Азиз Дугаз 7-5, 6-3

Александър Донски се класира за втори кръг на турнира на ITF в тунизийския град Монастир след чиста победа над поставения под №1 Азиз Дугаз, намиращ се на 377-мо място в световната ранглиста. Българинът изигра много силен мач и напълно заслужено надделя над представителя на домакините, давайки сериозна заявка за добро представяне в надпреварата.

Следващият опонент на Донски ще бъде победителят от мача между Крисчън Лангмо (№597 в ранглистата) и Самир Хамза Регуиг (№2639).

В хода на мача Донски записа повее асове (7-4) и по-малко двойни грешки от своя опонент (4-5). Българинът имаше огромно превъзходство при спечелените на първи сервис точки (34-17), като освен това реализира три от петте си точки за пробив (60%), докато Дугаз оползотвори само един от четирите брейкпойнта, които се откриха пред него (25%).

Донски бе пробит още в първия гейм, но това не обезвери българина, който бързо си върна инициативата като осъществи обрат за 2-1. Дугаз обаче успя да изравни, след което и двамата спечелиха следващите си три сервис гейма и така резултатът стана 5-5. Донски отново излезе напред в резултата като спечели единадесетия гейм, след което записа решаващ пробив и приключи първия сет при 7-5 в своя полза.

В началото на втората част българинът на два пъти поведе в резултата, но неговият опонент не му позволяваше да натрупа преднина и възстановяваше равенството. Донски обаче продължи да играе по-добре и записа пробив, с който натрупа комфортен аванс от 5-2 и на практика реши мача. Дугаз намали резултата, но българинът не изпусна контрола върху сблъсъка и оформи крайното 7-5, 6-3 след 1 час и 35 минути на корта.