Сепи спря Донски на Sofia Open

Sofia Open, втори кръг на квалификации
Андреас Сепи – Александър Донски 6-3, 6-2

Александър Донски приключи участието си на сингъл на Sofia Open. Българинът не успя да повтори постигнатото в мача срещу Юрий Родионов ден по-рано и загуби мача си от втория кръг на квалификациите след 3-6, 2-6 срещу опитния италианец Андреас Сепи.

И днес Донски демонстрира, че притежава потенциал, който да му позволи да бъде на много по-високо място в ранглистата спрямо настоящата си 610-а позиция. Бившият №18 в света обаче бе много по-постоянен и в крайна сметка с лекота стигна до победата, използвайки няколко момента на колебание у съперника си, довели и до важните пробиви в полза на настоящия №95.

В хода на мача Донски така и не успя да затрудни особено подаванията на 37-годишния южнотиролец, който загуби едва три точка на първи сервис и даде само един брейкбол на съперника си. В същото време, един пробив в първия и два във втория сет бяха напълно достатъчни за комфортния успех. Така Сепи си гарантира пето участие в основната схема на Sofia Open.

За Донски остава позитивното чувство от първата му победа над тенисист от топ 150 в лицето на Родионов. Той се превърна и в едва третия българин с победа на сингъл на Sofia Open, след Григор Димитров и Александър Лазаров. Неговото участие в турнира продължава на двойки, където ще играе в тандем с Димитър Кузманов.

Срещу Сепи Алекс Донски отново използва отлично мощния си първи сервис, на който спечели 80% от разиграванията. Една от разликите обаче бе играта на втори сервис, където италианецът определено имаше предимство, печелейки 65% от точките.

Първият сет беше този, в който сервисът вървеше и за двамата. Разликата беше единственият колеблив гейм за Донски, довел и до единствения пробив в частта – за 4-2.

Във втората част развръзката донесоха три дълги гейма, в които в най-пълна степен опитът на Сепи оказа влияние. В третия гейм Донски пропусна три геймбола, включително и след една много щастлива намеса на мрежата. Стигна се до точка за пробив, при която една от малкото двойни грешки на българина дадоха предимство на съперника му.

В следващия гейм Донски за първи път достигна до равенство на сервис на Сепи, но 37-годишният му съперник се измъкна. Последва гейм, в който нервите на българина не издържаха и след няколко грешки се стигна до втори пробив.

При 5-2 Сепи сервираше за мача, а освободената игра на българина му донесе и единствения шанс за пробив в двубоя. Той обаче бе набързо неутрализиран, след което третият в схемата сложи край на двубоя след два поредни аса.