Българка от друга планета сътвори чудото и е на 1/4-финал на Ролан Гарос!

Ролан Гарос, осминафинал
Цветана Пиронкова – Агнешка Радванска 2-6 6-3 6-3

Изумителна Цветана Пиронкова осъществи нещо, което за мнозина изглеждаше немислимо. Българката подчини световната №2 Агнешка Радванска в драма, която се проточи в три дни, след като в неделя мачът от осминафиналите на Ролан Гарос бе прекъснат при изоставане от 2-6 0-3 на нашето момиче. В понеделник дъждът не позволи да се играе, а чудото започна във вторник по обед, за да се стигне до 2-6 6-3 6-3. Така България отново има четвъртфиналист на сингъл на Откритото първенство на Франция. Пиронкова пък е сред последните осем тенисистки на турнир от Големия шлем за трети път в кариерата си.

След като преди това не бе успяла да вземе нито един свой сервиис гейм, Цвети го направи трудно, за да намали изоставането си на 1-3. И рециталът започна. С форхенд уинър по обратния диагонал Пиронкова изравни за 30-30, а после с невероятен минаващ удар се добра до точка за връщане на пробива.

Последва продължително разиграване, в което Радванска успя да се пребори за дюс. И късметът бе на страната на полякинята след това, след като с топка на линията наниза ас. Пиронкова обаче не се предаде и си върна брейка. Устремът на Цвети продължи с трети пореден гейм на сметката ѝ. Българката пласира бекхенд уинър за 40-15, след което получи и помощ от мрежата и затвори подаването си.

Това обаче не бе всичко. Цвети принуди Радванска да сбърка при 30-30 в седмия гейм, атакувайки агресивно втория ѝ сервис, след което отново дочака грешка на полякинята. С гейм на нула стана 5-3, а с нов пробив първата ни ракета изравни сетовете. Дъждът обаче реши отново да прекъсне мача, което този път ни разочарова, защото устремът на българката бе страхотен.

Но нищо и никой не бе в състояние да спре Цветана Пиронкова. Със затвърден пробив българката дръпна с 3-0 в решителната част, а малко по-късно фиксира серията си на 10 поредни гейма. И при 4-0 последва леко отпускане. Радванска поведе с 0-30, а минутка по-късно размина първата ни ракета, за да се стигне до дюс. Последва колебание дали играта да бъде спряна отново, но в крайна сметка продължи и полякинята спря зашеметяващата серия на Пиронкова. Световната №2 се събра и изигра най-добрия си гейм в доиграването, за да се доближи на 2 до българката.

Последва нервен гейм, в който Цветана изостана с 0-30, след като направи и двойна грешка, но намери сервиса си и с форхенд уинър за 40-30 си осигури геймбол. Геймът премина през дюс, но пловидвчанката показа характер, удържа и се приближи на 4 точки от сензацията. С гейм на нула Радванска се задържа в мача, но Пиронкова за сетен път демонстрира кой иска и заслужава повече победата!

С успеха Цвети ще се изкачи с 32 позиции до №70 в ранглистата и има шанс да се класира на Олимпийския турнир.

В спор за място на полуфиналите българката ще се изправи срещу Саманта Стосър, която преодоля финалистката от Ролан Гарос 2014 Симона Халеп със 7-6(0) 6-3. Световната №6 поведе с пробив за 3-2, но в десетия гейм загуби аванса си. така се стигна до тайбрек, в който австралийката не даде и точка на съперничката си. Стосър започна втория сет с пробив и с нов си осигури място в следващия кръг.

Цвети и Стосър са се срещали 5 пъти, а австралийката води с 4-1 победи. Единственият успех на българката е миналата година на трева в Ийстбърн. На клей не са се срещали.