Безгрешни: България е на плейоф за група I след 3-0 срещу Южна Африка

II група на Купа Дейвис, България – Южна Африка
Александър Донски/Александър Лазаров – Лейтън Кронйе/Рейвън Клаасен 6-3, 7-6(6)

Тандемът Александър Лазаров и Александър Донски подпечата победата на България в мача срещу Южна Африка от Група II на Купа Дейвис. В двубоя на двойки, който откри програмата в съботния ден, националите победиха тандема на гостите, включващ втората им ракета на сингъл Лейтън Кронйе и достигалия до №7 на двойки Рейвън Клаасен след 6-3, 7-6(6).

Двамата съименници демонстрираха отличен отличен синхрон и заслужено стигнаха до ценния успех. Така след двете категорични победи на сингъл в петък оставащите два индивидуални двубоя станаха изцяло протоколни и в крайна сметка бе взето решение те да не се провеждат заради непредсказуемите атмсоферни условия в София.

За родните тенисисти това е втора победа през годината след тази над Парагвай в началото на сезона. Това им осигурява и участие в плейофите за група I в началото на 2023-та. На практика България достига до толкова високо стъпало в отборния турнир за първи път от 1988-а, когато тимът ни за последно е част от група I.

Мачът на двойки започна отлично за Лазаров и Донски, които водеха с 3-0 при първата почивка, въпреки че и трите гейма бяха много равностойни. След постигнатия пробив те трябваше да отразяват три възможности за рибрейк.

Оттам насетне двамата нямаха никакви проблеми на сервис. Следващите им два сервис гейма завършиха без загубена точка. Сетът можеше да приключи още на началния удар на Клаасен, когато „лъвовете“ достигнаха до сетбол. Съперниците оцеляха, но след това първата част приключи с първия сетбол на сервиса на Донски.

Вторият сет бе доста по-оспорван, като първите шансове за пробив се откриха пред Лазаров и Донски при 4-4. Те обаче не успяха да се възползват от отличната възможност и Кронйе и Клаасен отново излязоха напред в резултата. Българското дуо възстанови равенството при 5-5, но веднага след това двубоят бе прекъснат заради силния дъжд в София. След няколко отлагания в крайна сметка бе решено играта да бъде подновена в неделя.

При възобновяването на играта статуквото не се промени – и двата тандема спечелиха подаванията си и така се стигна до тайбрек. В него южноафриканците стигнаха до мини-брейк след агресивен ретур уинър, но веднага след това Александър Лазаров изненада излизащия на мрежата Клаасен с отличен бекхенд и изравни резултата за 2-2.

Кронйе отново опита да пласира ретур уинър, но този път изпрати топката в аут и българското дуо осъществи обрат, повеждайки с 4-3. Донски донесе мачбол на България след ас, но той бе пропуснат след много добра игра на мрежата на Кронйе и Клаасен. Веднага след това обаче Кронйе допусна двойна грешка, като този път Донски и Лазаров не пропуснаха възможността да приключат мача и триумфираха с 6-3, 7-6(6), носейки победата на България в двубоя.

„Вчера беше много тегаво с дъжда, но за щастие успяхме да запазим концентрация, което беше много важно. Едва ли слънцето заслепи съперника в края на тайбрека. Просто ние си взехме това, което заслужавахме. Страхотна е, че ще играем в плейофа за Група I, защото целият отборо го заслужаваме – капитана, физиотерапевтите, лекарите, всички. Атмосферата в лагера винаги е страхотна и каквото и да се случи в следващия двубой, никой няма да се сърди на никого и със сигурност няма да си развали отношенията“ – казаха Лазаров и Донски в интервюто след мача.

(Снимка: Камелия Тодорова)