Димитър Кузманов отпадна в квалификациите в Анталия

Club Megasaray Open (Анталия), първи квалификационен кръг

Димитър Кузманов – Акира Сантилън 4-6, 6-4, 6-7(6)

Димитър Кузманов отпадна в първия квалификационен кръг на Чалънджър турнира в Анталия след поражение в три сета от 285-ия в света Акира Сантилън. Пловдивчанинът бе близо до много впечатляващ обрат в заключителния сет, но в крайна сметка отстъпи пред родения в Токио, но играещ за Австралия Сантилън.

В хода на мача Кузманов записа по-малко асове (1-3) и направи повече двойни грешки (5-3). И двамата опоненти реализираха по четири точки за пробив, но Сантилън имаше леко преимущество при спечелените както на първи, така и на втори сервис точки, като в крайна сметка това се оказа решаващо за неговия успех.

Първият сет започна много равностойно, като Сантилън на три пъти успя да поведе в геймовете, но Кузманов не позволи на опонента си да натрупа преднина и успяваше да възстанови равенството. Българинът стигна до първия пробив в мача след много силен седми гейм, но радостта му не трая дълго, тъй като Сантилън възстанови равенството за 4-4.

В деветия гейм Кузманов на два пъти поведе в резултата, но допусна обрат и неговият опонент си върна преднината в геймовете. Сантилън не пропусна възможността, която се откри пред него, и приключи сета при 6-4 в своя полза след като спечели на нула десетия гейм.

Вторият сет започна така, како завърши първият – с гейм на нула за австралиеца. Кузманов обаче върна жеста, след което опонентите си размениха по още два гейма. Втората ни ракета спаси два поредни геймбола в седмия, но въпреки това Сантилън успя за четвърти път да поведе в сета.

Веднага след това обаче Кузманов изигра най-силния си период в мача, като в следващите три гейма даде само две точки на своя опонент и спечели сета с 6-4, довеждайки мача до заключителна трета част.

Тя започна с гейм за Сантилън, но Кузманов осъществи обрат. Българинът спечели втория гейм, въпреки че пропиля преднина от 40-15 и трябваше да спасява геймпойнт, след което се наложи на нула в третия.

Впоследствие обаче в играта на пловдивчанина настъпи внезапен спад и Сантилън спечели четири поредни гейма, в които даде само три точки на Кузманов, и по този начин поведе убедително с 5-2. Българинът прекъсна серията на опонента си след гейм на нула, след което стигна до две поредни точки за пробив. Сантилън спаси първата, но при втория си опит Кузманов не допусна грешка и намали резултата на 5-4.

Силното представяне на втората ни ракета продължи и той спечели десетия гейм на нула, но Сантилън отново намери верния ритъм и си върна водачеството при 6-5. В дванадесетия гейм Кузманов осъществи обрат от 15-30 и пропусна точка за пробив, но успя да оползвотвори втория брейкпойнт, който се откри пред него, и доведе мача до тайбрек.

Той започна чудесно за българина, който поведе с 2-0, след което успя да задържи тази разлика до 4-2. Сантилън обаче спечели три безответни точки и осъществи пълен обрат. Кузманов изравни, но австралиецът стигна до мачпойнт при 6-5. Втората ни ракета успя да избегне опасността, но неговият опонент спечели следващите две точки и по този начин триумфира в мача, оформяйки крайното 6-4, 4-6, 7-6(6) в своя полза след 2 часа и 45 минути игра.