Холт спря Кузманов на последното стъпало преди US Open

US Open, трети квалификационен кръг

Димитър Кузманов – Брендън Холт 4-6, 6-3, 3-6

Димитър Кузманов не успя да си осигури дебют в основната схема на турнир от Големия шлем след като загуби от Брендън Холт в последния кръг от квалификациите на US Open. Българинът поведе с пробив в заключителния сет, но не се възползва от открилия се пред него шанс и отстъпи пред световния №296 в мач, който на два пъти бе прекъснат заради дъжд.

Кузманов пласира повече печеливши удари (36-26), но за сметка на това направи повече двойни (5-3) и непредизвикани грешки (42-25). Българинът спечели 58% от точките си на първи сервис (30-52) и реализира две от четирите си точки за пробив (50%), докато Холт оползотвори три от своите десет брейкпойнта (30%).

Началото бе напълно равностойно, като в първите шест гейма никой от опонентите не успя да достигне до шанс за пробив. Първият брейк в мача стана факт след много прецизна атака с бекхенд по диагонала от страна на Холт, а впоследствие американецът спечели подаването си на нула за 5-3. Кузманов редуцира пасива си, но след това Холт стигна до сетбол, про който втората ни ракета изпрати топката в аут при атака с форхенд и по този начин представителят на домакините се наложи с 6-4.

Подобно на предходните му мачове от квалификациите, Кузманов започна вихрено втория сет след загубения първи. Българинът започна да атакува много по-добре, като на няколко пъти пласира чудесни уинъри по правата и все по-често изненадваше опонента си с къси топки.

Това му помогна да запише ранен пробив и да натрупа аванс от 3-0. Холт опита да обърне развоя на сета, но пловдивчанинът демонстрира отлична игра в защита, като в петия гейм спаси три брейкпойнта, и в крайна сметка съхрани аванса от три гейма, изравнявайки резултата в мача след 6-3.

Силните минути за Кузманов продължиха и той проби в самото начало на заключителния сет, но този път Холт веднага върна брейка, който впоследствие затвърди със сервис гейм на нула за 2-1. Българинът изравни, след което не бе далеч от нов брейк, но в петия гейм допусна обрат от 0-30 и Холт отново излезе напред в резултата.

Световният №296 бе този, който направи първата по-сериозна крачка към победата. В шестия гейм Холт стигна до брейкпойнт, който бе реализиран след продължително разиграване, завършило с топка в аут след атака с бекхенд на Кузманов и така резултатът стана 4-2. Американецът продължи да владее инициативата и пред него се откри шанс за затвърждаване на пробива, но в този момент играта бе прекъсната заради дъжд.

Веднага след подновяването на двубоя Холт допусна непредизвикана грешка, след което Кузманов стигна до брейкпойнт като пласира нов форхенд уинър по правата. Той обаче бе спасен от американеца с много добро воле при мрежата, а след неуспешен ретур на Кузманов представителят на домакините поведе с 5-2.

Холт стигна до мачбол, който обаче бе спасен от Кузманов с директна точка от сервис. Воле в мрежата от страна на втората ни ракета предостави на американеца още една възможност да приключи мача, но Мико отново показа завидно самочувствие и пласира пореден форхенд уинър. Последваха две отлично разчетени излизания на мрежата, с които българинът спечели подаването си и намали резултата на 5-3.

Американският тенисист бе много агресивен на сервис и това му помогна да стигне до два последователни мачбола в деветия гейм. Кузманов спаси първия с изящен минаващ бекхенд по правата, но веднага след това дъждът се завърна и мачът отново бе прекъснат.

При подновяването на играта резултатът бе изравнен след непредизвикана грешка на Холт. Американецът обаче пласира ас, който му предостави нова възможност да стигне до победата. Този път световният №296 не пропусна открилата се пред него възможност и оформи крайното 6-4, 3-6, 6-3 след 2 часа и 42 минути игра.