Кузманов с дебютна победа в квалификациите на Ролан Гарос

Ролан Гарос, първи кръг на квалификации
Димитър Кузманов – Марк-Андреа Хюслер 7-5, 6-3

Димитър Кузманов записа първата си победа на Ролан Гарос. Ракета №2 на България при мъжете постигна чудесен успех в първия кръг на квалификациите на Откритото първенство на Франция след 7-5, 6-3 над поставения под №16 в схемата и 120-и в световната ранглиста Марк-Андреа Хюслер.

Кузманов изигра мача на много високо ниво и закономерно стигна до успеха над съперника си, който има опит и на ниво АТР, а през април спечели два турнира на клей от сериите Чалънджър. Срещу швейцареца Мико демонстрира, че навлиза в най-добра форма в правилния момент, постигайки едно от най-впечатляващите си представяния на сервис.

В целия мач Кузманов загуби само 7 точки на първи сервис като бе и много ефективен на второто си подаване с 67%. Именно на втория сервис като че ли бе голямата разлика помежду им, тъй като Хюслер изпитваше сериозни затруднения в това отношение и завърши мача с 34%.

Двубоят продължи малко над час и половина като в хода му Кузманов така и не даде шанс за пробив на швейцареца. Всъщност единственият гейм, в който Хюслер достигна до равенство бе последният в мача.

В същото време пловдивчанинът имаше 9 възможности за пробив и реализира 2 от тях, по една във всеки от сетовете.

Първият сет вървеше с лесно спечелени геймове до 6-5 за българина. В този момент съперникът му се пропука за първи път. От 15-40 Хюслер спаси два сетбола, но Кузманов достигна до трети и този път го реализира. Още в началото на втората част Мико можеше да поведе с пробив, но изпусна четири възможности в гейм с девет равенства. Това по никакъв начин не го разколеба. Той продължи да взима с лекота подаванията си, за да дочака решителния пробив при 5-3. След него дойде и единственият сервис гейм на Кузманов с равенство, което дойде след пропуснат мачбол. Вторият такъв обаче бе достатъчен за крайния успех.

За него това е втора победа в квалификации на турнир от Големия шлем след тази на Australian Open тази година. Именно в Париж преди година Кузманов дебютира в турнир от „мейджърите“.

В опит за първи път да преодолее и втори кръг българинът ще срещне талантливия италианец Флавио Коболи, който победи с 6-3, 6-4 французина с уайлд кард Саша Геймар Вайенбург. През тази година Коболи спечели Чалънджъра в Задар и игра още два полуфинала, а наскоро в Рим победи Борна Чорич.