Кузманов спаси шест мачбола и надделя в драматичен сблъсък в Пуна

Pune Metropolitan Region Challenger, първи кръг

Димитър Кузманов – Макото Очи 5-7, 7-6(1), 6-2

Димитър Кузманов започна участието си на Чалънджър турнира в Пуна с драматична победа над световния №535 Макото Очи. Българинът бе в много трудна ситуация, след като допусна обрат от 5-3 в първия сет, а във втория бе изправен пред шест мачпойнта, но показа завидно хладнокръвие и след много силната за него заключителна част стигна до заслужен успех.

Опонент на Кузманов на осминафинала ще бъде третият поставен Макс Пърсел (№116) или участващият с „уайлд кард“ представител на домакините Муканд Сасикумар (№399).

Кузманов записа по-малко асове (8-9), но въпреки това беше по-резултатен на сервис (73-69). Българинът спечели 71% от точките си на първи начален удар (59/83) и реализира четири от 13-те си шанса за пробив (31%), докато Очи оползотвори три от своите дванадесет брейкпойнта (25%).

Първият шанс за пробив в мача се откри пред Кузманов при 2-1, но той не успя да се възползва от него. Въпреки това българинът проби пръв, натрупвайки аванс от 5-3. Очи обаче върна брейка, след което спаси два сетбола и възстанови равенството. Силните минути за японеца продължиха и той реализира нов пробив, който затвърди с гейм на нула за 7-5.

Кузманов се озова в много трудна ситуация, след като във втория сет инкасира ранен пробив и изоставаше с 3-5. Ключов за развитието на сета се оказа деветият гейм, който бе най-дългият и оспорван в мача. Кузманов сътвори истински подвиг, като спаси шест мачпойнта и спечели подаването си, а впоследствие осъществи обрат и поведе с 6-5. Очи доведе сета до тайбрек, който обаче премина изцяло под диктовката на третата ни ракета. Кузманов приключи сета със серия от шест безответни точки, изравнявайки резултата в мача след 7-6(1).

Кузманов можеше да пробие още в самото начало на заключителния сет, но Очи избегна опасността и задържа водачеството до 2-1. Пловдивчанинът обаче успя да вземе инициативата след три поредни гейма на 15. Третата ни ракета продължи да контролира случващото се на корта, като осъществи нов пробив след обрат от 15-40 и стигна до възможността да сервира за мача при 5-2.

Кузманов не пропусна открилия се пред него шанс и затвърди и този пробив, оформяйки крайното 5-7, 7-6(1), 6-2 след 3 часа и 15 минути на корта.