След Робредо Кузманов победи и Джумхур

Димитър Кузманов продължава с впечатляващите победи. След като преди два дни победи с 6-0, 6-1 бившия №5 в света Томи Робредо, сега българинът преодоля и Дамир Джумхур. Босненецът е бивш №23 в света от 2018-а и носител на 3 АТР титли, но днес не бе в състояние да спори с Кузманов. След 6-4, 6-4 ракета №2 на страната ни достигна до четвъртфинал на силния Чалънджър в Барселона.

Срещу Джумхур Кузманов отново демонстрира чувствително повишеното си ниво в последните месеци, като поддържаше достатъчно високи стандарти на сервис и за пореден път бе най-силен в ключовите моменти. Той отрази 6 от общо 8-те възможности за пробив на съперника си, докато на свой ред бе безкомпромисен със 100% успеваемост на брейкбол – 4 от 4.

Така за седми път през сезона пловдивчанинът достига до четвъртфинал на Чалънджър ниво. В опит за втори път да премине тази фаза той ще срещне друг тенисист с много успехи в миналото – бившият №43 и настоящ №270 Теймураз Габашвили. Любопитен факт е, че двамата са партньори на двойки и по-късно днес ще излязат за мача си от четвъртфиналите.

Победите над Робредо и Джумхур гарантират на Кузманов поредно подобряване на рекордното му класиране през тази година. В момента той е №218, а през следващата седмица ще скочи поне с пет позиции. Победа над Габашвили ще го придвижи до около 206-о място, с което ще се доближи максимално до изпълняване на целта, която самият той си постави за края на сезона – влизане в топ 200.

Мачът започна със сравнително лесно спечелени сервис геймове и от двамата. При 4-3 за Кузманов  неговият съперник изигра много лош гейм и допусна пробив на 0. Сервирайки за сета българинът също се поддаде на напрежението и в крайна сметка при третия си опит Джумхур върна пробива. С още един пробив на 0 обаче Кузманов все пак спечели сета.

В тези минути босненецът имаше огромни проблеми с началния си удар и това доведе до трети пореден пробив на 0, след който Кузманов вече имаше аванс от 3-0 във втория сет. Настоящият №134 в света не се предаде, като отново стигна до бързо връщане на пробива и серия от три поредни гейма до 3-3.

Ключов бе седмият гейм. В него българинът се измъкна от 15-40 и така спря серията на съперника си. При 4-4 Мико спечели още един труден сервис гейм, преминал през две равенства. Това изглежда пречупи Джумхур. При 15-40 Кузманов реализира още първия си мач бол и така записа нова чудесна победна седмица, след като в София надигра Лоренцо Музети.