Донев и Топалова достигнаха до 1/4-финалите в Кайро

ITF Кайро, 1/8-финал

Габриел Донев – Володимир Ужиловский 6-1, 6-1

Гергана Топалова – Изабела Крюгер 6-1, 7-5

Габриел Донев се класира за 1/4-финалите на ITF турнира в Кайро с награден фонд от 15 хил. долара след разгромна победа над намиращия се на 1261-во място в световната ранглиста Володимир Ужиловский. Българинът, който премина през квалификациите, изигра пореден силен мач в надпреварата и надделя над украинеца само за 54 минути.

Следващият му опонент ще бъде победителят от мача между Тиаго Сигарян (№1939 в световната ранглиста) и втория в схемата Оливър Крофърд (№483).

Донев записа по-малко асове (3-6), но и направи много по-малко двойни грешки от своя опонент (1-8). Ужиловский нито веднъж не достигна до възможност за пробив, докато българинът реализира пет от единадесетте си брейкпойнта (45%).

Срещата започна с гейм за Ужиловский, но от този момент нататък мачът започна да се развива все по-зле за украинеца. Донев спечели подаването си на 15, след което осъществи първия пробив в мача и поведе с 2-1. Българинът продължи да доминира и в следващите четири гейма даде само шест точки на своя опонент, като по този начин се наложи с 6-1 в първата част.

Двамата си размениха по един гейм в началото на втория сет, след което Донев отново пое контрола върху играта и натрупа комфортен аванс от 4-1. Единственият по-оспорван гейм бе шестият, в който българският тенисист допусна изравняване от 30-0, но въпреки това успя да осъществи пробив и да увеличи преднината си. Донев завърши мача с гейм на нула, триумфирайки категорично с 6-1, 6-1.

Сред най-добрите осем при мъжете се класира и Симон Антъни Иванов, който победи с 6-2, 6-2 третия в схемата Ейдън Макъф (№537 в световната ранглиста).

Българските победи в турнира обаче не приключиха дотук. Поставената под №3 в надпреварата при жените Гергана Топалова също намери място на 1/4-финалите след двусетов успех над световната №799 Изабела Крюгер. След много силния първи сет, на българката ѝ се наложи да прави обрат във втория, но въпреки това успя да запише нов триумф в египетската столица.

В следващата фаза Топалова ще се изправи срещу победителката от мача между Никол Хуерго (№706 в световната ранглиста) и седмата в схемата Жибек Куламбаева (№616).

Мачът започна с гейм на нула за Топалова, но Крюгер също спечели първото си подаване и възстанови равенството. Впоследствие обаче българката наложи непосилно за своята опонентка темпо и не ѝ даде повече геймове до края на сета, надделявайки с 6-1.

Вторият сет бе доста по-оспорван, като Крюгер на два пъти поведе в началото, но Топалова успяваше да изравни, след което отново успя да пробие първа и осъществи обрат за 3-2. Южноафриканката обаче върна пробива, а впоследствие отново излезе напред в резултата при 4-3.

Това не отчая Топалова, която осъществи нов обрат и се доближи само на гейм от победата, повеждайки с 5-4. Крюгер възстанови равенството, но след това българката записа нов пробив, който се оказа решаващ за изхода от мача, и тя триумфира с 6-1, 7-5 след 1 час и 23 минути игра.