Два спасени мачбола не стигнаха на Костова за победа, Каратанчева също отпадна

Australian Open, квалификации
Елица Костова – Вера Лапко 1-6 7-5 6-8
Сесил Каратанчева – Ана Блинкова 3-6 2-6

Елица Костова се бори с всички сили и спаси два мачбола, но не успя да избегне отпадането още в първи кръг на квалификациите на Australian Open с 1-6 7-5 6-8 от участващата с „уайлд кард“ беларускиня Вера Лапко. Това е трета поредна загуба за втората ни ракета в турнирите на австралийска земя, а единствената й победа дойде в българското дерби с Виктория Томова в Бризбън.

Мачът днес потегли кошмарно за Костова, която изостана с 0-4 и предаде първия сет с 1-6 за 25 минути. Двете съпернички си размениха по един брейк веднага след почивката, а българката поведе с 4-2, но загуби подаването си, когато сервираше за сета при 5-3, след което позволи да й се изплъзнат и три сетбола при 5-4. Костова все пак сложи край на пропадане, като удържа следващия си гейм за 6-5, а след това направи решиващ пробив за 7-5.

Лапко обаче потегли мощно в третия сет с два брейка за 4-1, а българката успя веднага да върне единия и се приближи до 4-3. Беларускинята застана на линията за начален удар при 5-4, но Костова отказа да се предаде и спаси два мачбола, след което успя и да пробие. Националката ни за „Фед къп“ дори заличи брейкбол на свой сервис, за да поведе с 6-5, но така и не стигна до шанс да затвори двубоя, а вместо това загуби следващите три гейма и се сбогува с турнира.

Още една от общо петте българки в квалификациите трябваше да преглътне поражение – Сесил Каратанчева отпадна след 3-6 2-6 от Ана Блинкова. Шест от деветте гейма в първия сет бяха пробиви, като Каратанчева удари първа и поведе с 2-0, но нататък рускинята доминираше и обърна до 6-3. Балансът след почивката се задържа до 2-2 гейма, след което Блинкова наниза 4 поредни гейма и грабна победата.