Историческият за България сезон в мъжкия тенис (обзор)

Историческият за България сезон в мъжкия тенис (обзор)

Отминаващата 2022 г. определено бе много добра за българския тенис. Националният отбор записа исторически успех, достигайки до плейофа за влизане в Световна група I за Купа „Дейвис“, като в същото време страната ни за пръв път има четирима играчи в Топ 300 на мъжката ранглиста в края на годината. В същото време няколко млади таланти – Михаил Иванов, Виктор Марков, Самуил Конов и Илиян Радулов, спечелиха първите си ATP точки.

След като вече си припомнихме как премина годината за Григор Димитров, сега е време да обърнем внимание на успехите и на другите български играчи в Топ 1000 на ранглистата.

Адриан Андреев

Българският тенисист с най-голям прогрес през 2022 г. определено е Адриан Андреев. Софиянецът завърши годината като №189 в света – със 173 позиции по-високо в сравнение с миналия сезон, превръщайки се във втора ракета на страната ни. Настоящият ранкинг, достигнат на 19 декември, е и най-високият в кариерата му.

Андреев достигна до полуфинал на Чалънджър турнира във Форли през януари, след което обаче контузия го извади от игра за повече от месец. След това обаче българинът постепенно преоткри добрата си форма и записа полуфинал на М25 турнира в Бейкърсфийлд и четвъртфинал на Чалънджъра в Сарасота. Последваха няколко осминафинала на ниво Чалънджър – в Кокимбо, Орландо, Амерсфорт и Меербуш, както и нов полуфинал на М25 (Вецлар).

В средата на септември започна най-силният период в годината на Андреев. Той игра четвъртфинал в Рен, където загуби в три сета от Доминик Тийм. Последваха два поредни полуфинала – в Генуа и Орлеан. По време на надпреварата във Франция обаче се разигра и доста неприятен епизод, като след победата на Андреев над световния №64 Корентен Муте двамата почти стигнаха до физическа саморазправа на корта.

В Генуа и Орлеан българският тенисист записа общо четири победи над играчи от Топ 100, като две от тях бяха срещу Муте. Това изобщо не бе първата неприятна случка в биографията на парижанина, като впоследствие той бе изключен от френската федерация.

Последва период на спад, дължащ се най-вече на натрупаната умора. Впоследствие обаче Андреев завърши много силно сезона, записвайки три поредни четвъртфинала на Чалънджър – в Хелзинки, Валенсия и Маспаломас.

Димитър Кузманов

Димитър Кузманов продължи да се представя на високо ниво и за втора поредна година завърши сезона в Топ 200 на световната ранглиста (№196). Нещо повече – на 29 август пловдивчанинът регистрира личен рекорд, достигайки до №159.

През 2022 г. Кузманов на няколко пъти бе много близо до своя дебют в основната схема на турнир от Големия шлем. През януари той записа първо участие в квалификациите на Australian Open, където премина първата фаза, но след това загуби от Тобиас Камке. Впоследствие третата ни ракета достигна до последния кръг от квалификациите на Ролан Гарос, Уимбълдън и US Open, но претърпя поражения съответно от Сантяго Таверна, Енцо Куако и Брендън Холт.

Кузманов и тазо година записа няколко много силни резултата на ниво Чалънджър, първият от които бе финалът в Бенгалуру през февруари, загубен от Александър Вукич. Последва четвъртфинал в Оейраш, където пловдивчанинът спечели много интригуващ изцяло български сблъсък с Александър Лазаров в първи кръг, както и полуфинали в Прага, Познан и Цуг.

През септември Кузманов допринесе за исторически успех срещу РЮА за Купа „Дейвис“, донесъл на страната ни място в плейофите за Световна група I. Той победи Лейтън Кронйе с 6-3, 6-1 в откриващия двубой на сингъл, като това бе първата от трите победи, донесли крайния успех на „лъвовете“. Макар да не успя да запише нова победа на Sofia Open, отпадайки от Юго Умбер в първи кръг, Кузманов все пак приключи силно сезона, достигайки до още два четвъртфинала на Чалънджър – в Аликанте и Хелзинки.

Александър Лазаров

Друг от водещите български играчи, който има всички основания да бъде доволен от сезона си, е Александър Лазаров. На 14 ноември той регистрира рекорден ранкинг (№272), като впоследствие завърши годината на като №297. Това означаваше, че за пръв път в историята България има четирима тенисисти в Топ 300 в края на годината.

Роденият в Маями тенисист започна годината с участие на първия от двата Чалънджър турнира във Форли, където отстрани Адриан Андреев в битката за място в основната схема. След това обаче Лазаров записа серия от четири поредни поражения, която бе прекъсната срещу Адолфо Вайехо в сблъсъка с Парагвай за Купа „Дейвис“. Впоследствие за българина настъпиха по добри дни и той записа два четвъртфинала – на М25 турнира в Пореч и на Чалънджъра в Шимкент, където обаче бе принуден да се оттегли заради травма.

Големият възход на Лазаров започна през юли. Тогава той спечели титлата на М15 турнира в София, губейки само два сета за целия турнир. На финала българинът разгроми световния №981 Влад Андрей Данчу с 6-1, 6-2 само за 57 минути. Силното представяне на ниво ITF продължи с финал на М25 в Тбилиси и четвъртфинал на М25 в Питещ.

В края на август Лазаров изигра един от най-силните си турнири за годината, достигайки до полуфинал на Чалънджъра в Майорка, където загуби от Лука Нарди. Алекс пренесе отличната си форма и в националния отбор, където бе с решаваща заслуга за успеха над РЮА за Купа „Дейвис“. Лазаров разби Филип Хенинг с 6-1, 6-0 във втория мач на сингъл, а на следващия ден донесе крайния успех на „трикольорите“ след триумф на двойки заедно с Александър Донски.

Sofia Open определено бе една от връхните точки в годината на Лазаров. Той записа първата си победа в основната схема на надпреварата, триумфирайки в два сета над световния №74 Иржи Лехечка. Впоследствие четвъртата ни ракета бе много близо до това да елиминира 30-ия в ранглистата Лоренцо Музети, но загуби драматично в един от мачовете на годината за българския тенис.

Поражението от италианеца обаче не обезвери Лазаров и той продължи да записва нови успехи. Българинът увеличи колекцията си от ITF трофеи, спечелвайки два от М15 турнирите в Созопол, а в началото на декември завърши сезона с осминафинал на Чалънджъра в Мая.

Александър Донски

На 11 април Александър Донски достигна рекорден ранкинг от №525, като в крайна сметка завърши годината на 605-а позиция в света. Връхната точка на неговия сезон безспортно бе титлата на М15 турнира в Монастир, където победи 617-ия в света Теренс Атман в мача за трофея. Месец и половина по-рано Донски игра финал на друга М15 надпревара в тунизийския град, като през есента записа силни резултати и на трите турнира от този ранг в Созопол, достигайки до четвъртфинал и два полуфинала.

Още по-успешна бе годината на Донски по отношение на турнирите на двойки. Той спечели четири ITF титли, триумфирайки на турнирите в Монастир, Сараево, Алкмаар и Созопол. Той демонстрира таланта си в двойковите мачове и срещу РЮА за Купа „Дейвис“, където заедно с Александър Лазаров донесе крайния успех на България. Двамата съименници играха и четвъртфинал на Sofia Open, където загубиха от оглавяващите схемата Фабио Фонини и Симоне Болели.

Симон-Антони Иванов

Симон-Антони Иванов завърши годината на 699-а поизиция в ранглистата, след като на 22 август записа рекорден ранкинг от №647. Най-добрите му резултати бяха финалите на М15 турнирите в Ираклион и Будва, както и полуфиналите от същата категория в София и Куртя де Арджеш.

Пьотр Нестеров

Пьотр Нестеров бе 819-и в света в края на годината, като на 17 октомври достигна рекордната за него 80-3а позиция в ранглистата. Най-добрите му резултати на сингъл бяха полуфиналите на ITF турнирите в Скопие и Нови Сад, а на Sofia Open победи Салваторе Карузо в първия кръг от квалификациите.

Доста по-добро бе представянето му на двойки, където заедно с Янаки Милев достигна до четвъртфинала, където загубиха от вторите поставени Рафаел Матос и Давид Вега Ернандес. Това бе историческо постижение, тъй като за пръв път в историята на турнира България имаше два тандема на четвъртфиналната фаза. Нестеров и Милев продължиха да се сработват все по-добре и стигнаха до полуфинал и четвъртфинал в Созопол, преди да спечелят титлата на третия М15 турнир в крайморския град.

Габриел Донев

Габриел Донев завърши годината на 869-а позиция в ранглистата. През 2022 той записа пет четвъртфинала на ниво ITF – два в Будва и по един в Пирот, Констанца и Нови Сад.

Янаки Милев

Милев, заедно с Пьотр Нестеров, изпъкна като най-перспективната млада надежда на българския тенис. Той завърпи годината на рекордното за него 894-о място, достигнато на 26 декември. Осем дни по-рано той записа най-големия успех в кариерата си до момента, достигайки до финала на М15 турнира в Анталия. В средата на октомври той игра и четвъртфинал в Созопол, а на двойки записа четвъртфинал на Sofia Open, последван от финал, четвъртфинал и титла на М15 турнирите в крайморски град, като и в четирите случая си партнираше с Нестеров.

Леонид Шейнгезихт

На 31 октомври Леонид Шейнгезихт достигна рекордното за него 882-ро място в ранглистата и впоследствие завърши годината като №899. Най-добрите му резултати бяха полуфиналът в Сабадел и четвъртфиналите в София и Казан. На двойки спечели титлата на М15 турнира в Сабадел и игра финали в Кувола, Истад и Монастир.

Снимка: Камелия Тодорова


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH