Шиникова загуби от Ван Уйтванк в трисетова битка

United Cup, група А

България – Белгия 0-1

Изабелла Шиникова – Алисън Ван Уйтванк 1-6, 6-3, 3-6

Изабелла Шиникова претърпя поражение от световната №72 Алисън Ван Уйтванк в първия мач от сблъсъка между България и Белгия на United Cup. Българката подобри значително представянето си след доста неубедителния първи сет и имаше всички шансове да спечели, но по-големият опит на Ван Уйтванк в подобни мачове си пролича и белгийката успя да даде преднина на своя тим.

И двете опонентки записаха по три аса, но Шиникова направи осем двойни грешки срещу нито една на Ван Уйтванк. Българката спечели 61% от точките си на първи сервис (30/49) и реализира два от шестте си брейкпойнта (33%), докато нейната опонентка оползотвори четири от своите седем шанса за пробив (57%).

Началото на мача изобилстваше от продължителни надигравания от основната линия. И двете опонентки бяха много солидни на сервис, като първата почивка в откриващия сет дойде при 2-1 в полза на белгийската тенисистка.

Ван Уитванк започна да вдига темпото, демонстрирайки все по-бърза и агресивна игра. Световната №72 успяваше да накара Шиникова да се движи непрестанно по целия корт, като на няколко пъти изненада третата ни ракета с добре пласирани къси топки. Това позволи на белгийската тенисистка да реализира пробив, който впоследствие затвърди с нов убедително спечелен сервис гейм и по този начин натрупа аванс от 4-1.

Шиникова бе много близо до това да прекъсне серията на опонентката си, повеждайки с 40-15 в шестия гейм. Впоследствие обаче българката на два пъти изпрати топката в аут, а при открилия се пред нея брейкпойнт Ван Уитванк пласира много добра топка по диагонала и по този начин реализира нов пробив.

Атака в аут на белгийката предостави възможност за пробив на Шиникова. След две поредни разигравания, в които българката не намери пределите на корта, Ван Уитванк получи шанс да приключи сета. Българката избегна опансността, но веднага след това световната №72 стигна до нов сетбол, при който Шиникова изпрати ретура си в мрежата и по този начин нейната опонентка спечели откриващия сет с 6-1.

Противно на развитието на мача до този момент, вторият сет започна по-добре за Шиникова. Третата ни ракета стигна до геймбол, реализиран след чудесен сервис, който Ван Уйтванк не успя да отрази. Макар да допусна някои неточности във втория гейм обаче Ван Уйтванк възстанови равенството след мнго добър форхенд от основната линия.

Шиникова осъществи обрат от 0-30 и стигна до геймбол, но допусна последователно двойна и непредизвикана грешка, които предоставиха на Ван Уйтванк възможност за пробив. Тя бе реализирана след бекхенд в мрежата от страна на третата ни ракета и белгийката взе водачеството, записвайки брейк за 2-1. Впоследствие обаче Шиникова изигра най-силния си гейм от началото на мача и успя да изравни резултата с пробив на нула, дошъл след топка в аут на Ван Уйтванк при атака по диагонала.

Шиникова продължи да играе с много агресия и самочувствие, като слайсът ѝ също започна да влиза в действие. Българката контролираше напълно играта в петия гейм и след пореден много качествен сервис направи резултата 3-2 в своя полза. Световната №381 можеше да направи сериозна крачка към спечелването на сета, стигайки до два поредни брейкпойнта. Те обаче бяха спасени от Ван Уйтванк след воле на мрежата, последвано от минаващ форхенд. Шиникова пропусна още една възможност, но продължи да поставя опонентката си под напрежение и пробивът за 4-2 стана факт след като Ван Уйтванк изпрати топката в аут при атака с форхенд по правата.

Българската тенисистка направи нова крачка към спечелването на втория сет, пласирайки форхенд уинър по правата, последван от дълго разиграване, завършило с грешка на Ван Уйтванк. Макар да показа колебания на първи сервис, белгийката успя да редуцира пасива си и да направи резултата 5-3. Белгийката обаче продължаваше да изпитва проблеми с бедрото и Шиникова се възползва от това, принуждавайки я да се движи непрестанно по целия корт. Българката изравни резултата в мача, приключвайки втория сет с бекхенд уинър за 6-3.

Ван Уйтванк изглеждаше освежена след почивката и демонстрира по-висока ефективност в дългите разигравания, което ѝ позволи да спечели подаването си в началото на заключителния сет. Белгийката стигна до два поредни брейкпойнта, които обаче бяха отразени след отличен сервис на Шиникова, последван от атака в аут на световната №72. Геймът, оказал се най-дългият в мача до този момент, завърпи с успех за българката след слайс в мрежата на Ван Уйтванк.

Белгийката отново започна да излиза често на мрежата, като това ѝ помогна да изравни играта и да вземе аванс от 3-2. Сетът придоби много злополучен за Шиникова развой, като в шестия гейм Ван Уйтванк стигна до брейкпойнт, при който българката допусна двойна грешка. Световната №72 продължи да бъде много солидна на сервис и това ѝ позволи да затвърди брейка и да натрупа солиден аванс от 5-2.

Шиникова бе решена да се бори докрай и редуцира пасива си, след което поведе с 0-15. Слайсът на Ван Уйтванк обаче започна да работи в най-подходящия за нея момент и световната №72 триумфира с 6-1, 3-6, 6-3 след 1 час и 45 минути игра след форхен уинър по правата.