Какво не знаем за Виктория Томова – от латино танци до Централния корт на Уимбълдън

Какво не знаем за Виктория Томова - от латино танци до Централния корт на Уимбълдън

Уимбълдън ’18 ще бъде запомнен и с това, че фокусът на българските почитатели през първата седмица на турнира този път бе върху страхотното представяне на едно 23-годишно момиче от София – Виктория Томова. Вики направи истински фурор, преминавайки безкрайно тежките квалификации за влизане в основната схема, а след това eлиминирайки и високата близо 1.80 Тереза Смиткова в първи кръг. Знаем колко трудни противнички по начало са чехкините на тревна настилка, така че сама по себе си тази първа победа за Томова в турнири от Големия Шлем си бе истинско постижение.

Благодарение на успеха над Смиткова, Вики си уреди среща със седемкратната шампионка на Уимбълдън Серина Уилямс. Макар и далеч от най-добрата си форма, американката показа класа във важните моменти и с помощта най-вече на бруталния си начален удар спечели с 6-1 6-4. За Томова това бе първо стъпване на стадион от ранга на Централния корт на All England Club и предвид огромното напрежение и липсата на опит в подобни ситуации, представянето й срещу бившата №1 бе чудесно. Особено във втория сет, когато българката на няколко пъти бе аплодирана от самата Уилямс!

Какво още обаче трябва да знаем за скромната и трудолюбива Виктория, която по-всяка вероятност ще подобри най-доброто си постижение в ранглистата на УТА след края на Уимбълдън и ще се намира все по-близо до място в топ 100 на света?

Първите стъпки в тениса

Подобно на много деца, родени през 90-те години на миналия век, Вики е записана от баща си да спортува – в началото не с идеята да стане професионален атлет, а просто за да изразходва енергията си и вероятно за да не се задържа твърде много пред компютъра. Първоначално, Томова тренира латино танци, но бързо се пренасочва към тениса.

Българката започва тренировки в тенис клуб „Левски“, намиращ се в Борисовата градина в София. В група е с други деца и тренира само два пъти на седмица, но талантът и решителността й бързо са забелязани от треньорите и много скоро Вики започва самостоятелна подготовка. Това едва ли е учудващо, тъй като Томова произхожда от спортно семейство – майка й е била лекоатлетка, брат й е тренирал футбол. Баща й също се е занимавал с много спортове.

Тренировки при Ник Болетиери

Много скоро Томова започва да се представя успешно на турнирите за девойки. На 9 години печели турнир в прочутата академия на Ник Болетиери, в който възрастовото ограничение е до 12 години. Вики на няколко пъти е посещавала прочутата школа във Брадънтън, Флорида, за да тренира и усъвършенства като състезател.

Андре Агаси бе описал академията на Болетиери в своята биографична книга „Открито“ като същински затвор или в най-добрия случай – суров военен лагер. Вики потвърждава думите на великия американец, въпреки че не достига до такива крайности:

„Всяка сутрин ставахме рано, бяхме като войници и денят започваше с два часа тенис и един час много тежка физическа подготовка. След това нямах сили за нищо друго освен просто да заспя“, разказва българката.

Няма съмнение обаче, че месеците прекарани при легендарния Болетиери са калили характера на Томова и са я направили по-добра тенисистка.

Амбиции и идол в тениса

Засега Вики не се цели прекалено нависока и на първо време желае да влезе в топ 100, за да може да попада директно в основните схеми на турнирите от Големия Шлем. Най-щастливият й миг е титлата от европейското първенство за девойки до 14 г. – само Мануела Малеева, Магдалена Малеева и Любомира Бачева могат да се похвалят с подобно постижение в историята на българския тенис.

Томова признава обаче, че разликата между играта при девойките и жените е доста сериозна – при вторите се играе много по-силов тенис и успехи се постигат с много работа в залата за физическа подготовка, бързина и издръжливост. Още на първия си турнир при дамите обаче, когато все още е на 14 г., Вики достига полуфинал.

Любимата й тенисистка е Мария Шарапова. Харесва я заради решителността и волята за победа, които рускинята притежава.

„Тя не се предава дори когато изостава с 0-5“, простичко обяснява причината за симпатиите си софиянката.

Любимият удар на Томова пък е бекхендът й с две ръце и по-специално – късата топка от бекхенд.


Още си спомня загубите в квалификациите на US Open, през последните две години, когато е ощетена от съдиите, но на корта, естествено, няма система „Ястребово око“. Вики е категорична, че загуба в равностоен двубой е по-тежка от поражение, при което си записал само гейм или два.

В свободното си време обича да се разхожда в парка и да ходи на кино. Любимият й филм, който й служи и за вдъхновение, когато е на корта, е класиката „Роки“ със Силвестър Сталоун.

Можем само да си пожелаем, че ще виждаме все по-често симпатичната 23-годишна българка на най-големите кортове в света и двубои, като този със Серина Уилямс в сряда, ще се превърнат в рутина!

Използвани източници: репортаж на Диляна Соколова за телевизия Филм плюс, съдържащ интервю с Виктория Томова.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH