Костова взе драматично българско дерби в Санкт Петербург

St. Petersburg Ladies Trohpy, квалификации
Елица Костова – Изабелла Шиникова 7-5 2-6 7-6(5)
Виктория Томова – Кирстен Флипкенс 1-6 2-6

Елица Костова взе успеха в българското дерби на старта на квалификациите на St. Petersburg Ladies Trohpy след 7-5 2-6 7-6(5) над Изабелла Шиникова в мач, продължил 2 часа и 25 минути.

Шиникова поведе с два пробива и 3-0 в откриващия сет, а Костова веднага върна единия и намали до 2-3. Изабелла трябваше да мине през гейм с 30 разигравания с пет спасени брейкбола, за да поведе с 4-2, само че Костова взе пет от следващите шест гейма и фиксира резултат 7-5 на таблото.

Втората част се разви по огледален сценарий и този път Шиникова наниза четири поредни гейма от 2-2 до 6-2, с които рестартира двубоя. Костова удари първа с брейк за 5-3 в решаващия сет, само че веднага загуби подаването си и се стигна до тайбрек. В него двете българки се движеха като скачени съдове в резултата до 5-5 точки, но Елица все пак грабна успеха със 7-5 т. Тя очаква Екатерина Александрова или Алиаксандра Саснович в следващия кръг.

А Виктория Томова напусна турнира след 1-6 2-6 от Кирстен Флипкенс. Българката не успя да спечели подаването си нито веднъж в първия сет, а и след почивката не бе равностойна на поставената под №2 в квалификациите.