Мико се раздаде до последно, но не пречупи Илхан и загубихме с 2-3 в Анкара

Купа „Дейвис“, II група на Евро-африканската зона
Турция – България 3-2
Марсел Илхан – Димитър Кузманов 4-6 6-2 6-4 4-6 6-0

Димитър Кузманов показа огромен хъс и воля за победа, но не успя да се пребори с първата ракета на турците Марсел Илхан, който на моменти получи и очевидната подкрепа на съдиите в залата – 6-4 2-6 4-6 6-4 6-0. По този начин домакините вече водят с 3-1 в Анкара и последният мач на сингъл от серията от II група на Евро-африканската зона на купа „Дейвис“ е без значение. Все пак, в него Александър Лазаров се справи с 6-4 4-6 6-4 с Алтуг Челикбилек и фиксира крайното 2-3. Турция продължава напред, а българите ще играят плейоф за оставане срещу Тунис. Мачовете ще са между 15-17 юли, а нашите отново ще са гости.

Кузманов започна двубоя пределно концентриран и още в първото подаване на Илхан стигна до 15-40, след като свали топката ниско в краката на съперника с прекрасен минаващ удар. Турчинът отрази първия брейкбол, но се пропука при втория и Мико получи пробив аванс за 2-0. В следващите минути нашето момче измъчваше първата ракета на домакините с прецизни слайсове и взе 12 поредни точки, с което резултатът скоростно стана 5-0.

Илхан все пак успя да намали количеството на пропуските и се разписа в резултата за 1-5. Нататък двойна грешка на Кузманов му даде два шанса за връщане на единия пробив и сбъркано воле от ракетата на българина направи резултата 2-5. Завръщането на Илхан продължи с още един брейк за 4-5, след което Мико реши да промени тактиката и отново заложи на сигурността в разиграванията. Това му осигури сетбол, при който турчинът атакува мрежата и Кузманов отново предизвика грешка на съперника от воле – 6-4 и сет за България.

За съжаление, нашето момче допусна пробив на нула веднага след почивката, а първата ракета на домакините без особени проблеми затвърди за 2-0. Илхан видимо повиши качеството на играта си и при 3-1 стигна до шанс за втори пробив, който не пропусна. Кузманов беше принуден да сервира за оставане в сета при 1-5 и отрази сетбол в изтощителен гейм, за да намали за 2-5.

Илхан не изпусна шанса на свой сервис и приключи сета с 6-2, а в начолото на третата част съдиите в пореден двубой от серията се намесиха в полза на турците. При 1-1 и 30-15 в подаването на Кузманов, арбитрите пропусната да видят, че ударът на турския тенисист излезе в аут, но това не разклати психиката на българина и той поведе с 2-1. При 3-3 Мико изостана с 15-30 и пласира прекрасен бекхенд на линията, след което погледна с напрегнато очакване към съдията на стол, който замълча. Талантът ни пък пласира два хубави сервиса и излезе напред с 4-3.

При 4-4 Мико направи двойна грешка за 15-30, а загуби и следващата точка. Кузманов отрази първия брейкбол, но при втория допусна още една двойна грешка и феновете на домакините триумфираха. Илхан не допусна колебания на свой сервис и приключи сета с 6-4.

Първата ракета на турците стигна до брейкбол веднага след почивката и след няколко поредни удара по линиите поведе с пробив за 1-0. Мико си осигури точка за 1-1, но я изигра твърде пасивно и изостана с 0-2 гейма. Българинът остана в битката чисто психически, спаси още два брейкбола при 3-1 и смълча трибуните с рибрейк за 4-4.

Кузманов продължи завръщането си в двубоя и поведе с 5-4, а на сервис на Илхан пропусна сетбол, но изригна с минаващ удар на линията, който му отвори втори шанс. Този път Мико си поигра със съперника и линиите и отново рестартира битката с 6-4.

За съжаление, Илхан направи няколко силни удара и проби веднага след почивката, а и мина през брейкбол, за да поведе с 2-0. Турчинът пласира нов съмнителен бекхенд ретур, който му даде още един шанс за пробив, а мълчанието на съдиите вбеси Кузманов. Той заби удара си в мрежата в следващото разиграване и резултатът стана 0-3. Илхан се успокои още повече и заигра с по-голямата дълбочина, която му осигури още един пробив за 5-0 и мачът приключи с 6-0.

В последния двубой Александър Лазаров записа първата си победа за България в Купа „Дейвис“. Дебютантът в националния отбор Лазаров се наложи над Алтуг Челикбилек с 4-6 6-4 6-4 след 96 минути игра.

Челикбилек взе първия сет с решаващ пробив в десетия гейм. Шампионът на България за юноши до 18 години поведе с 3-1 във втората част и запази аванса си, за да изравни. В третата част той отново реализира ранен пробив и дръпна с 2-0, Челикбилек изравни за 2-2, но веднага след това Лазаров отново проби за 3-2 и до края нямаше проблеми.