Младенов и Лазов ни оставиха в битката след 5-часов трилър в Анкара

Купа „Дейвис“, II група на Евро-африканската зона
Турция – България 2-1
Алтуна/Илкел – Лазов/Младенов 6-7(6) 7-6(5) 7-6(4) 6-7(5) 4-6

Васил Младенов и Александър Лазов трябваше да преглътнат много пропуснати шансове и съдийски несправедливости, но въпреки това се пребориха за успех със 7-6(6) 6-7(5) 6-7(4) 7-6(5) 6-4 над Туна Алтуна и Джем Илкел и съживиха надеждите ни в серията с Турция от II група на Евро-африканската зона на купа „Дейвис“. Българите вдигнаха победоносно ръце след куп обрати и 5 часа и 24 минути на корта, а изоставането ни в Анкара преди неделните двубои на сингъл вече е с резултат 1-2.

Турците поведоха с ранен пробив за 2-1, но българите изравниха още в следващия гейм и се стигна до тайбрейк. В него Илкел и Алтуна направиха минибрейк за 4-2 точки, само че Лазов и Младенов отново не се предадоха и се върнаха в битката при 4-4, а с минипробив в последния момент, гостите в Анкара спечелиха първия сет след 47 минути игра.

Лазов и Младенов започнаха с пробив втората част, а след това и затвърдиха. В четвъртия гейм след смач на Лазов се стигна 30-30, Илкел допусна двойна грешка, но турците отразиха брейкбола след грешка от форхенд на Младенов. В шестия гейм домакините се добраха до няколко равенства, но не и до нещо по-опасно. Турците продължиха да натискат и след слаб сервис гейм на Александър Лазов най-после стигнаха до рибрейк за 4-4. Българите имаха шанс да нанесат сериозен удар по психиката на съперника, само че при 5-5 пропиляха цели 5 брейкбола и се стигна до нов тайбрек.

При 3-2 точки за домакините Лазов изигра необмислен лоб, но все пак успя да върне последвалия смач, а топката на българина падна близко до линия, само че както и във вчерашните двубои на сингъл, съдиите побързаха да я отсъдят в аут. Този път българите протестираха бурно и в крайна сметка съдията на стол отсъди преиграване, което беше спечелено от нашите момчета и резултатът стана 3-3. Стигна се и до 5-5, когато Лазов и Младенов предадоха следващите две точки по изключително елементарен начин и загубиха тайбрека с 5-7 т.

Илкел и Алтуна пробиха веднага след почивката, а българите веднага отвърнаха с рибрейк. Домакините още веднъж поведоха с пробив за 3-2 и още веднъж трябваше да се примирят с факта, че преднината им се стопи, след като се пропукаха в решителния момент при 5-4. Дойде време за трети пореден тайбрек и отново остана усещането, че съдийска намеса предреши изхода му. Размяната на полетата дойде при 4-2 за турците, а в следващото разиграване Илкел повече от очевидно докосна мрежата с ракетата си при изпълнение на воле, но съдиите отново присъдиха точката в полза на домакините за 5-2. Този път бурните и съвсем основателни протести на българския щаб не дадоха резултат, а Илкел и Алтуна поведоха с 2-1 сета след 7-4 точки.

Психологическото надлъгване се пренесе и в четвъртия сет, който мина без пробиви до сякаш очаквания пореден тайбрек. И отново имаше спорен момент – при 2-2 точки Илкел изигра воле, което падна близо до линията пред погледа на Лазов и съдиите замълчаха, а нашето момче се хвана невярващо за главата. Българите все пак първи стигнаха до сетбол при 6-5 и след грешка на Илкел вкарата двубоя в решителна част.

Младенов и Лазов имаха още сили за битка и пробиха 4-2, но левичарят направи още един неуверен сервис гейм и турците веднага върнаха брейка за 3-4. Нашите момчета заличиха още един брейкбол, за да поведат с 5-4, след което си осигуриха мачбол, който Лазов реализира след хитро пресечена топка на мрежата.

В неделя Димитър Кузманов трябва да търси задължителна победа срещу Марсел Илхан, за да изравни резултата до 2-2 победи, а за последния мач са заявени Александър Лазаров и Джем Илкел.