На живо: Виктория Томова – Аманда Анисимова 5-7, 5-7

На живо: Виктория Томова - Аманда Анисимова 5-7, 5-7

Виктория Томова започва участието си на US Open днес от 18:00 ч. българско време, като нейната опонентка е много сериозна – 28-мата в света Аманда Анисимова. Софиянката ще играе в основната схема на Откритото първенство на САЩ за пръв път в кариерата си и със сигурност ще иска да изненада неприятно считаната за фаворит Анисимова.

Томова трябваше да играе на турнира в Палермо миналия месец, но броени часове преди мача ѝ бе съобщено, че българката е дала положителна проба за Covid-19, което доведе до нейното изваждане от надпреварата. Вместо да падне духом обаче 133-тата в света започна да се готви за US Open веднага след приключването на карантината си и неведнъж сподели, че е пределно амбицирана да се представи добре в Ню Йорк.

Последният турнир, в който Анисимова участва, бе Western & Southern Open, където отпадна във втория кръг след загуба в два сета от 63-тата в света Дженифър Пегула. Преди паузата в Тура 19-годишната американка поднесе сензация, побеждавайки в два сета Елина Свитолина в първия кръг на турнира в Доха. Това ще бъде второ участие на Анисимова на US Open, след като през 2018 г. тя отпадна още в първия кръг след загуба от Тейлър Таунсенд.

При евентуален успех тази вечер във втория кръг Томова ще се изправи срещу победителката от мача между Наталия Виклянцева и Катрина Скот.

Коментари на живо:

Мачът трябваше да започне в 18:00 ч. българско време, но началото бе отложено заради дъжд.

Първи сет:

Анисимова спечели жребия и избра да сервира първа. Американката спечели първия гейм след като влезе по-уверено в мача. Томова поведе с 40-15 във втория, но опонентката ѝ изравни с два чудесни уинъра на линията. Рискованите атаки на Анисимова обаче в крайна сметка ѝ изиграха лоша шега и българката изравни геймовете. В третия гейм Томова навакса пасив от 0-30, но в крайна сметка Анисимова се оказа по прецизна в разиграванията и отново излезе напред.

В четвъртия гейм сервисът на Томова затрудни сериозно нйната опонентка. Именно това бе най-дългият гейм в мача до този момент, но Анисимова направи няколко непреизвикани грешки и първата ни ракета отново изравни. Веднага след това Томова стигна до първия пробив в мача, след като записа гейм на нула и поведе с 3-2. Българката обаче не успя да затвърди пробива и Анисимова възстанови равенството.

В седмия гейм агресивните атаки на Анисимова отново се обърнаха срещу нея. Американката направи още няколко непредизвикани грешки, което позволи на Томова да си върне водачеството. Радостта на българката обаче не продължи дълго, тъй като съперничката ѝ записа два поредни гейма на нула и поведе с 5-4. Статистиката показа, че Анисимова е спечелила 9 от последните 11 разигравания в мача.

В десетия гейм Томова бе на път да пропилее преднина от 40-0, но българката все пак запази концентрация и доведе резултата до 5-5. В следващия гейм обаче Анисимова даде само точка на българката и отново поведе в резултата. При подновяването на играта след кратка пауза Анисимова бе неотразима и записа нов гейм на нула, като по този начин спечели първия сет със 7-5.

Втори сет:

Вторият сет започна с гейм на сметката на Томова. Макар току-що да бе спечелила оспорваната първа част, Анисимова за пореден път от началото на мача показа признаци на нервност между разиграванията. Във втория гейм американката игра с голяма доза агресия и това очевидно изненада Томова, която спечели само една точка. В последствие Анисимова записа нов гейм на нула на сметката си, като по този начин записа пробив и поведе с 2-1. В следващия гейм Томова отново не бе на висота, като позволи на своята опонентка да увеличи преднината си в сета.

Силното представяне на Анисимова продължи и в петия гейм, след който американката поведе с 4-1 и установи пълен контрол върху мача. Томова все пак успя да прекъсне серията на опонентката си, намалявайки резултата до 4-2.

В седмия гейм Анисимова показа изненадваща липса на концентрация, от което Томова се възползва по чудесен начи и осъществи пробив, намалявайки пасива си до 3-4. В следващия гейм българката пропиля преднина от 30-0, но Анисимова отново направи непредизвикани грешки във важни моменти и така Томова затвърди пробива, правейки резултата 4-4. Последва нова преднина от 30-0 за Томова, но този път първата ни ракета не се възползва от чудесния шанс и толкова важният девети гейм отиде на сметката на Анисимова.

Американката „отпусна ръката“ в желанието си да приключи възможно най-бързо мача, но тов доведе до нови епредизвикани грешки и гейм за Томова. В следващия гейм обаче американката даде само точка на първата ни ракета и отново се доближи до спечелването на срещата. В следващия гейм, оказал се последен, Томова не успя да се противопостави на американката, която записа нов гейм на нула и така намери място във втория кръг на US Open.