Остави тениса, купи ми сладолед

Остави тениса, купи ми сладолед

„Форо Италико“. Дори само произнасянето на името на един от най-известните спортни комплекси в света е някак си триумфално. Съоръжението е построено между 1928 и 1938 г. Вдъхновено от римската архитектура, дизайнът е превъзходен пример за строителството по време на фашизма.

Целта на „Форо Италико“е била да приеме Олимпийските игри през 1940 г., но в крайна сметка печели кандидатурата на Токио. Комплексът включва множество спортни зали, сред които „Олимпико“ и сграда, в която е седалището на Италианския олимпийски комитет. За феновете на тениса, мястото е познато като едно от най-красивите в Тура. Спирка, на която и тялото, и духът могат да си починат.

foro italico

 

Сега си представете как се разхождате в римската жега из „Форо Италико“, намирате дебела сянка и сядате. Представете си, че в ръката си имате сладолед „Афогато“ – не такъв типичен за региона, а с кафе по неаполитански. Хапвате бишкоти и усещате вкуса на топлото еспресо и сладоледа. Каква нирвана!

espresso-ice-cream-affogato

Всичко това е перфектно, но ако сте фен. Ако в този конкретен момент нямате никаква друга работа освен да се наслаждавате на свободното си време. Ако обаче във въображението ви се върти „Афогато“, а трябва да сте съдия на официален тенис двубой, тогава имате много сериозен проблем. Тогава влизате завинаги в историята.

chair empire

През 1963 година The Guardian праща журналистa Дейвид Грей на командировка в Рим за Italian Championships, а основното събитие, което трябва да бъде отразено е мачът от втори кръг между британския състезател за Купа „Дейвис“ Тони Пикард и  новозеландеца Ян Крукенден.

Тенисистът от Острова знае, че няма да му е лесно, Още повече, че точно в Рим не му е любимото място за игра. Градът, и хората в него, си имат други предимства – страст, забележителности, история. Самите италиански фенове пък са известни с това, че поведението им по трибуните не е според тенис етикета. Хората изживяват всяка точка, говорят си на висок глас и се разхождат.

И ако Пикард е подготвен за ситуацията по трибуните във „Форо Италико“ на 7 май 1963 година, то си няма никаква представа какво точно го очаква на корта, защото съдиите ще са тези, които ще му създадат най-голямо главоболие.

pickard

В двубоя между Тони и Ян Крукенден тенисът е на втори план. Донякъде разбираемо, във „Форо Италико“ има много по-интересни неща. Красиви жени, други интересни личности и разни изкушения, които в жегата изглеждат още по-привлекателно и са изпитание за човешката воля. И двамата тенисисти се оплакват, че съдиите си говорят със странични хора, а в един момент новозеландецът сам трябва да е съдия по линиите в собствената си половина.

Едно трябва да се признае, мачът не е интересен. Всички факти говорят за това. Дисциплината на официалните лица обаче също е на много по-ниско ниво, отколкото би трябвало да бъде.

Според кореспондент на The Daily Telegraph по онова време, Пикард е загубил поне една жизненоважна точка в мача, защото съдията я е отсъдил в аут, докато тя е била поне 20 см в полето. Журналистът може би е бил и пристрастен, защото със същата сила може да важи и аргумен в полза на Крукенден. Въпросният случай, с ощетяването на британеца, обаче остава паметен. Защото това е моментът, в който реферът не издържа. Последното нещо, което той иска е да гледа подскачаща жълта топка, минаваща над мрежа и удряна от скучи състезатели. Той се обръща с гръб към играта, купува си сладолед и се отдава на желанието, което поне от половин час вече се върти в главата му.

Освен това подавачите на корта се разхождат, докато се играе точка, а човекът, който отговаря за напитките на игрището, е имал пълната свобода да прекъсва играта, когато пожелае.

„Най-шокиращият момент дойде в края на четвъртия сет – пише Дейвид Грей от The Guardian. – Пикард сервираше, а в средата на гейма човекът, отговарящ за резултата на таблото, поиска напитка. Със задачата се зае един от съдиите, който претича през корта и тръгна към трибуните, а Пикард остави ракетата си на земята и чакаше“.

Добър начин да се измъкнеш. Запитан за случилото се на мача по-късно, съдията на стола казва: „Имайте предвид, че беше много горещо“. За него този отговор е напълно изчерпателен. Горещо е, има сладолед и има студени питиета. Оставете тениса.

Rome

 

Иначе Пикард взима първия сет с 6-4, но губи втория със 5-7. После повежда отново, печелейки следващата част с 9-7, преди да загуби с 1-6 2-6 другите два сета.

Мнозина репортери на двубоя описват официалните лица като „най-лошите“, които някога са гледали. Само два дни по-късно Кен Флетчър също се сблъсква с реалността и се ядосва на зрител, който си говори с опонента му – бразилецът Фернандес. Кен обаче не е смирен като Пикард и вместо да остави ракетата си и да чака, предупреждава: „Още един път го направи и ще те фрасна в лицето!“

На мача на друг британец – Боби Уилсън, съдията закъснява с час и половина, защото е легнал да дремне, но се е успал. Сигурно сънувайки… сладолед.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH