Пиронкова – втората най-убедителна в квалификациите

Цветана Пиронкова е единствената българка, която премина през квалификациите на Australian Open. Завърналата се на корта четвъртфиналистка от US Open е и една от най-убедително преодолелите трите кръга на пресявките в Дубай.

Пиронкова е втора по отношение на загубени геймове в своите мачове с едва 16 и то при положение, че загуби един сет.

Половината от тези 16 гейма Пиронкова даде на съперничката си в последния кръг Маргарита Гаспарян. 7 срещу нея пък спечели корейката На-Ле Хан, която спечели триумфира във втория сет с 6-3, но в останалите два загуби с 0-6 и 1-6.

В първи кръг българката, която бе поставена под №21 в схемата на квалификациите, загуби само един гейм срещу 238-мата в света Киока Окамура.

По-малко геймове от Пиронкова е загубила само египтянката Маяр Шериф, която за първи път ще играе на Australian Open. За разлика от нея пловдивчанката ще бъде за 50-и път в основна схема на турнир от Големия шлем. До този момент само в Мелбърн не е преминавала втори кръг, но през 2021-а ще опита да промени това при първото си участие от 2017-а насам.

Пиронкова е сред отличничките и по отношение на допуснати пробиви като е на пето място с 5. Лидер отново е Шериф със само 2 пробива в нейните сервис геймове.