Пресиян Коев от Австралия: Всички са впечатлени, че България е с петима участника в турнир от Шлема при юношите

Пресиян Коев от Австралия: Всички са впечатлени, че България е с петима участника в турнир от Шлема при юношите

Пресиян Коев е един от най-популярните български треньори при подрастващите. Бившият спортен директор на федерацията по тенис има доста отговорна задача в началото на годината. Той е единственият роден треньор, който пътува и помага за подготовката на петимата български тенисисти, които ще участват в юношеския Australian Open – Илиян Радулов, Адрияно Дженев, Йоана Константинова, Росица Денчева и Елизара Янева.

Бройката е рекордна, което прави впечатление и на останалите треньори. Българският екип вече е в Мелбърн, където Янева ще играе в квалификациите, а останалите директно в основната схема.

Преди това те бяха в Траралгон за участие в подготвителния турнир от първа категория. В него най-добре се представи Денчева, която достигна до четвъртфинал.

„Турнирът чества 30-ата си година, традиционно е преди Australian Open. Федерер го е печелил този турнир. Също и куп други известни играчи са играли. За децата е мотивиращо да усетят, че са по стъпките на най-големите звезди в нашия спорт. Този турнир е подготвителен. Колкото повече мачове направиш, толкова по-добре“ – каза Коев в интервю за „Тенискафе“.

Логично го питаме дали успява да се справи с това да помага и на петимата български тенисисти. „Успях да изгледам всички мачове на сингъл, беше възможно. Илиян, Адриано и Йоана са от отбора на ITF, там те имат своята организация. Един треньор отговаря за четирима състезатели. Важно е те да се чувстват у дома си, да има треньор, който да говори техния език. Ние сме в един непрекъснат контакт с колегите от ITF по отношение на подготовката на един мач и дори воденето. Те ме питат за допълнителни неща, които искат да разберат, за да са им още по-полезни. За мен кооперацията с тях е много полезна, те са безкрайно опитни. Тези отбори добавят стойност към представянето и кариерата на тези състезатели.“

В желанието си да помогне на българските таланти той дори е поел, поне временно, част от разходите по престоя в Австралия.

„Истината е, че се одобряват бюджетите от Министерството на спорта за годината. Парите пристигат малко по-късно във федерацията. Федерацията купи билетите, имаше бюджет затова. Няколко дни, след като разбрах, че ще пътувам, бе съобщено, че ще трябва да се поемат разходите по настаняване и изхранване за дните, в които нямаме гостоприемство, като е поет ангажимент на по-късен етап тези средства да се възстановят.“

Ето какво още сподели Коев за „Тенискафе“:

Доколко важни са резултатите в тези турнири при юношите? Питам, тъй като имаме и достатъчно примери на тенисисти на тази възраст, които вече играят при мъжете и жените.

Всеки има своя път в тениса. Историята е показала, че някои успяват бързо да изгреят, често в тези случаи и бързо залязват. Най-яркият пример е Мартина Хингис. Сара Бейлек, която преодоля квалификациите при жените, е дала заявка за участие при девойките. Нашите състезатели са на едно много високо ниво, важно е, че са тук, това е най-важното. Липсва им достатъчно бройка мачове в мъжкия и женския тенис. Те имат качествата и уменията да се справят. 2023 трябва да бъде наситена с турнири при мъжете и жените, за да могат да направят следващата стъпка в своето развитие.

Това ли е ключът към по-бързия преход към професионалния тенис?

В последните дни го видяхме. Нашият още по-малък талант Иван Иванов, далеч преди да навърши 15 години, игра първи турнир при мъжете, дори взе точка на двойки, което е впечатляващо. Това е пътят, който всички са ни показали. Дори в момента има тенисисти при мъжете и жените, които не са играли при юношите. Яник Синер е най-яркият пример, който е играл много малко при юношите.

Има ли други български таланти, на които би искал да обърнеш внимание като такива, които да следим в следващите години?

Говорихме си с колегите от ITF и всички са впечатлени от това, че България има пет участника в турнир от Големия шлем при юношите. Питат ме как се случи. Аз казвам, че България винаги е имала таланти и добри треньори. Търсейки конкретния отговор, смятам, че програмата 3Т, която беше организирана преди няколко години в посока на това децата да пътуват организирано като отбор и да имат треньор с тях, да играят по най-силните турнири в света, дава резултат. Конкуренцията ражда качество. Когато някой отиде напред, и другите започват да си вярват. Има доста деца. Не искам да отличавам конкретно някого. На 16, на 14 и по-надолу. Убеден съм, че успехите на българския юношески тенис ще се увеличават и ще чуваме за нови, все по-различни имена. Без да спираме да чуваме за тези, които вече знаем.

Как оценяваш нивото на българския тенис в момента?

Намираме се в момент, в който чисто исторически имаме за първи път трима в топ 200. Алекс (Лазаров) като представяне е близо до това да стане четвърти българин в топ 200, което би било невероятно. Имаме не малко момчета във възрастта между 19 и 23 години, които се опитват да пробият с доста качества. Знаем техните имена, има и такива, на които даже не ги знаем толкова. Един от тях е Николай Неделчев, който ние познаваме от много отдавна, но той вече прави добро представяне и при мъжете. Там има дълбочина на потенциалните членове на топ 500, 400, 300.

При девойките е подобно. Миналата година Денислава Глушкова спечели титла на турнир 25 хиляди долара. Виждаме Гери Топалова, която напредва все по-уверено към най-високите нива в професионалния женски тенис. Има и други девойки, които имат добри игри. Смея да кажа, че се намираме в един добър момент, който неминуемо има нужда от повече състезания. Международни турнири за мъже и жени, но не UTR, а от ITF календара, Чалънджъри при мъжете. Тези турнири – най-ниското ниво и следващото, ще бъде безкрайно позитивно, ако в следващите години има повече от тях.

През годините си работил с Адриан Андреев и знам, че отдавна си казвал, че ще влезе в топ 100 на световната ранглиста. Може ли това да се случи още тази година?

Пътувал съм с Адриан и когато работих във федерацията на различни турнири, включително на Световното първенство до 16 години през 2016 година. Силно вярвам, че Адриан ще влезе в топ 100 още тази година. За мен единствената пречка това да се случи биха били контузиите, които за жалост се случват не рядко при него. Ако той има дълъг период без контузии, съм убеден, че това е годината, която му принадлежи.

За финал, ако искаш разкажи за дейността на вашия клуб MAP Tennis. Вие правите и треньорски семинари.

Треньорските семинари са част от една друга компания (Трио Консулт), от която аз съм част. Предстои в скоро време интересна информация за едно качествено събитие, което би увеличило знанията и уменията на българските треньори. За нашия клуб – миналата година за първи път станахме втори в генералното класиране на клубовете в България. Нямаме желание да намаляваме оборотите. Наш фокус е развитието на силния детско-юношески тенис. Миналата седмица приключи държавното първенство до 14 години. От нашия клуб участваха Елеонора Тонева и Виктор Атанасов. Елеонора стана втора при момичета и първа на двойки, Виктор – трети на сингъл и втори на двойки, което може само да ни радва. Планираме както за тях, така и за друга част от нашите състезатели, да участваме регулярно на международни турнири в България и чужбина. Нашето тенис училище е едно от най-големите и има своите традиции. Планираме да го изкачваме на още по-високо ниво и да разширяваме дейността му извън пределите на клуба, кооперирайки се с училища, искайки да привличаме още повече деца да играят тенис и да се реализират чрез тениса. Не само като професионални тенисисти, а като една дейност, която остава за цял живот и добавя качество в живота на всеки един човек, който се е докоснал до нашата любима игра.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH