Шиникова и Костова се класираха за основната схема в Букурещ, Томова се препъна

BRD Bucharest Open, последен квалификационен кръг
Изабелла Шиникова – Шилин Ксю 1-6 6-4 6-4
Елица Костова – Катаржина Питер 6-4 6-2

Изабелла Шиникова и Елица Костова заслужиха местата си в основната схема на турнира BRD Bucharest Open. Шампионката от Будапеща пречупи Катаржина Питер с 6-4 6-2, докато Шиникова се зарадва на труден успех над Шилин Ксю с 1-6 6-4 6-4 в последния квалификационен кръг.

Мачът потегли изключитело неприятно за Костова, която пропусна четири брейкбола на сервис на полякинята, докато съперничката й показа 100-процентова успеваемост и се измъкна с два пробива аванс за 4-1. В този момент обаче, българката заигра далеч по-ефективно и изключително хладнокръвно и методично изработи обрат с 6-4.

Костова проби рано след почивката и сервираше уверено до края, като дори затвори мача с още един пробив за 6-2.

Шиникова също стартира лошо двубоя и загуби първия сет с 1-6 гейма за по-малко от тридесет минути. Във втората част обаче българката стана по-агресивна и намали броя на грешките. Тя поведе с 4-0 и победата й в сета изглеждаше сигурна, но китайката върна и двата пробива и резултатът стана 4-3.

Изабелла отново дръпна с брейк преднина и сервира за сета при 5-3, само че след маратонски гейм Ксю се върна в играта благодарение на поредица от бекхенди по правата. Последва още един продължителен гейм, в който китайката спаси сетбол с бекхенд на линията, но Шиникова все пак взе частта с 6-4.

Българката използва психологическото си предимство и поведе с 2-0 в решителния сет, но допусна обрат от 30-0 в гейм №3 и шансовете на Ксю за победа отново изглеждаха реални.

При 3-3 Шиникова сбърка бекхенд след дълга размяна и отново бе пробита. Последваха обаче добри минути за българката, тя си върна брейка и на свой ред поведе с 5-4 гейма.

При сервис за оставане в мача на китайката, Изабелла получи първия си мачбол, който бе спасен с уверен смаш на противничката й. При втория обаче Шиникова дочака грешката и спечели двубоя след 2 часа и 13 минути битка.

По този начин, Костова и Шиникова си гарантираха място в основната схема, където по право влезе и Сесил Каратанчева.

В друг двубой от квалификациите Виктория Томова не можа да бъде равностойна на Надя Подороска и загуби с 3-6 1-6 за малко над час. Българката завърши със само 35 % спечелени точки на първи сервис, което се оказа решаващо за поражението.

Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта.