Сорибес Тормо разочарова Бушар за първа WTA титла

Abierto Zapopan, финал

Сара Сорибес Тормо – Южени Бушар 6-2, 7-5

Сара Сорибес Тормо влезе в списъка на шампионките в WTA тура. Още в първия си финал на това ниво поставената под №4 испанка победи Южени Бушар с 6-2, 7-5, за да триумфира с трофея от WTA 250 турнира в Гуадалахара.

„От първата точка, от първия гейм със сервиса ми, опитах да остана в мача, защото тя удряше много силно. Просто опитвах да си взема своя сервис, да я накарам да мисли и смятам, че се справих добре. Много съм щастлива как играх и съм щастлива да победя“, каза шампионката след успеха. „Горда съм от всичко. Горда съм от начина, по който овладях емоциите. Не е лесно да изиграеш първи финал.“

Преди тази седмица Сорибес Тормо бе спечелила едва два четвъртфинала на ниво WTA и никога не бе преминавала полуфиналната фаза. В Гуадалахара тя загуби първия си сет в надпреварата, след което взе следващите си 10 сета, за да стигне до най-големия успех в кариерата си.

Сорибес Тормо, която бе спечелила в два сета и единствения предишен мач срещу канадката, спаси 9 от 12 точки за пробив и контролираше случващото се на втори сервис на Бушар, което бе ключово за успеха ѝ.

След много продължителни разигравания в началото на мача Сорибес Тормо проби първа за 2-1, след което отрази четири шанса за рибрейк, за да затвърди преднината си. В първия сет Бушар направи цели 22 непредизвикани грешки спрямо 7 на съперничката си.

Във втората част Сорибес Тормо проби още в откриващия гейм преди най-сетне да дойде и първият пробив за Бушар. Това стартира една серия от брейкове с три от следващите пет, което донесе аванс от 5-3 за Бушар.

„Опитах да приема всичко, приемайки, че тя играеше добре в този момент, по-добре от мен. Опитах да запазя концентрация върху това, което трябва да правя и което правех през цялата седмица, през целия мач, за да опитам да променя резултата“, коментира Сорибес Тормо по отношение на този момент от мача.

Бушар сервираше за мача, но дълбоките и често доста високи топки на испанката ѝ донесоха връщане на пробива за 4-5, а след нов пробив на 0 Сорибес Тормо вече водеше с 6-5. Тя не трепна, сервирайки за мача и след четвъртия си пореден гейм стигна до дебютната си титла.

В същото време канадката остава с един WTA трофей, завоюван през 2014 година. Това бе седмият ѝ загубен финал.