Световната №1 при девойките отстрани Глушкова на Australian Open

Australian Open (девойки), трети кръг
Петра Марчинко – Денислава Глушкова 6-3, 6-1

Световната №1 при девойките Петра Марчинко сложи край на участието на Денислава Глушкова на Australian Open 2022. При дебюта си в турнир от Големия шлем 18-годишната българска постигна две победи, но днес нямаше сили, за да преодолее съпротивата на хърватската си съперничка.

Марчинко спечели мача, игран на корт №3, след 62 минути на корта, в които агресивната ѝ и много мощна игра я изведе до успеха. 16-годишната състезателка опитваше да завърши максимално бързо всяко едно разиграване, излизаше често и на мрежата и успяваше да поддържа добро съотношение на уинърите (39) спрямо непредизвиканите грешки (30).

Глушкова от своя страна залагаше на много по-стабилна игра от дъното на корта като завърши мача с 5 уинъра и 8 непредизвикани грешки. Големите ѝ проблеми бяха при игра на втори сервис (31%), въпреки че поддържаше по-висока средна скорост на втория начален удар.

Мачът започна с пет поредни гейма в полза на сервиращите преди Марчинко да постигне първия пробив за 4-2. Той бе последван от рибрейк, но това се оказа единствената възможност за пробив пред Глушкова. Нов брейк за 5-3 бе достатъчен на съперничката ѝ да затвори първата част.

Двете си размениха по един гейм в началото на втората част преди да дойде и ключовият трети гейм. Той премина през пет равенства. Глушкова, която е №1316 в ранглистата на WTA, отрази три брейкбола и на свой ред достигна до два шанса да си затвори подаването. В тези моменти състезателката на ТК „Дема“ направи непредизвикана от форхенд и двойна грешка, а Марчинко използва четвъртата си възможност, за да пробие.

До края на мача спечелилата „Ориндж Боул“ през декември хърватка стигна до още четири гейма и така си гарантира място на четвъртфиналите.

Със загубата на Глушкова приключва и българското участие в Мелбърн. Динко Динев бе другият ни представител при подрастващите като той загуби в първи кръг на сингъл и във втори на двойки.

Българският лагер с националния треньор (Даниел Ангелов), физиотерапевта Алгис Христов и Динко Динев