Тенисист извън топ 200 е първият съперник на Григор Димитров за 2021

Murray River Open, първи кръг

Андрю Харис – Таро Даниел 5-7, 6-4, 7-5

Световният №232 Андрю Харис ще бъде първият съперник на Григор Димитров за 2021 година. Австралиецът, за когото това ще бъде най-големият мач в кариерата му, си осигури среща с българина, след като в първия кръг на Murray River Open победи Таро Даниел в три сета – 5-7, 6-4, 7-5.

Двубоят продължи близо два часа и 30 минути и предложи много равностоен тенис между двамата. В крайна сметка Харис бе човекът, който по-често затрудняваше сервиса на съперника си и закономерно стигна до победата след общо 5 пробива от 12 възможности спрямо 4 от 5 за японеца.

В първия сет двамата си размениха по два пробива преди Даниел да поведе след трети брейк за 7-5. Във втората част Харис използва единствените възможности за пробив за 3-2, след което взе следващите си три сервис гейма за 6-4.

В решителния сет сценарият се повтори и 26-годишният австралиец проби за 3-2. Сервирайки за мача при 5-4 Харис допусна връщане на пробива, но пък веднага след това си осигури нов брейк аванс и при втория опит вече не пропусна възможността да затвори мача на свой начален удар.

По този начин Харис записа най-големия успех в кариерата си. Това бе неговата първа победа на ниво основна схема на АТР турнир. Всъщност до момента той имаше само един такъв – загуба от Матео Беретини в първия кръг на Australian Open през миналата година.

През този сезон Харис участва в квалификациите за първия турнир от Големия шлем, но загуби във втори кръг от Уго Делиен. През миналата година австралиецът игра главно на Чалънджър ниво като така и не постигна две последователни победи. Доста по-успешна за него бе 2019-а, в която достигна до три загубени финала на по-ниското ниво.

Иначе Харис бе доста обещаващ юноша. През 2012 той спечели Уимбълдън и Ролан Гарос при подрастващите в тандем с Ник Кирьос. Впоследствие имаше и много успешна кариера в колежанското първенство на САЩ. За съжаление обаче през цялото време австралиецът е съпътстван от тежки контузии, заради които до момента има четири периода, в които е бил извън игра за около година.

Мачът между Димитров и Харис ще бъде първи помежду им. Той е насрочен за сряда и е пети в програмата на 1573 Arena, което значи, че ще стартира в сутрешните часове българско време.

При победа Григор ще се класира за трети кръг, където може да срещне Томи Пол или Алексей Попирин.