Точка, три гейма и дъждът делят Цвети от победата над световната №2

Aegon International Eastbourne, 1/8-финал
Цветана Пиронкова – Симона Халеп 7-6(6) 2-1 (40-30)

След страхотното си представяне срещу Моника Никулеску по-рано днес „щастливата губеща“ Цветана Пиронкова е само на няколко гейма от победа над световната №2 Симона Халеп на осминафиналите в Ийстбърн.

Българката води със 7-6(6) 2-1 и има преднина от 40-30 в четвъртия гейм, в който сервира за затвърждаването на пробива. Играта обаче бе прекъсната заради нови превалявания в Англия и повече в сряда няма да се играе.

Припомняме, че най-добрата ни тенисистка отпадна в квалификациите на турнира, но заради отказването на Петра Квитова влезе като „щастлива губеща“ директно във втори кръг.

Първата част срещу Халеп беше много емоционална, а Пиронкова се справи с общо 7 сетбола на именитата си съперничка, преди да я преодолее след тайбрек.

В началото изглеждаше, че румънката ще се стреми да приключи бързо мача, но Пиронкова й беше приготвила сериозна изненада, въпреки че още след третия гейм изоставаше с пробив. Цвети направи двойна грешка за 0-30, след което бе матирана с форхенд уинър за 0-40 с цената на три брейкбола за Халеп. Световната №2 се възползва още от първия с успешна атака на мрежата.

Пиронкова вдигна нивото, взе следващите си две подавания на нула и след седмия гейм двете съпернички седнаха за кратка почивка при резултат 3-4. Сервисът на Халеп продължи да работи отлично и ситуацията в първия сет изглеждаше безнадеждна за Цвети при 4-5 в геймовете и изоставане от 0-40 в десетия, в който румънката подаваше за спечелването на частта.

Българката обаче отрази общо пет сетбола, преди да достигне до първия си шанс за пробив и да го реализира с агресивен бекхенд по диагонала. С убедителен гейм за 6-5 тя си осигури минимум тайбрек и именно дълъг гейм сложи точка на сета. Тайбрекът бе много драматичен и първата ни ракета се справи с още два сетбола при 4-6, показавайки изключителна психика за крайното 8-6.

Психологическото предимство определено бе на страната на Пиронкова, която поведе с брейк на старта на втората част, но не успя да го затвърди. Водещата ни ракета продължи да е много агресивна и осъществи нов брейк за 2-1, а при 40-30 за нея в четвъртия гейм играта бе прекъсната заради преваляване и двубоят ще се доиграе утре.

ГЕЙМ ПО ГЕЙМ: Цветана Пиронкова – Симона Халеп 7-6(6) 2-1